Ľudia blízki Kažimírovi zarobili milióny. Na zákazke od jeho ministerstva

Ján Suchal upozornil na kontroverzný tender za milióny eur. Podľa zistení z neho profitovali aj ľudia s väzbami na ministra financií Petra Kažimíra (Smer). Podľa Suchala je projekt rezortu financií zbytočný. Za 16,5 milióna eur totiž ponúka len výpisy a odpisy z niekoľkých registrov.
Tieto služby boli pritom dostupné už pred spustením tohto projektu s názvom Integrované obslužné miesto občana (IOMO).
Výpisy a odpisy z registrov už navyše o niekoľko mesiacov nebudeme potrebovať. Štátni úradníci si ich budú posielať medzi sebou. Napriek tomu plánoval úrad vicepremiéra Petra Pellgriniho (Smer), pod ktorý projekt prešiel, vynaložiť ďalších päť miliónov eur – na servis za štyri roky. V spomínanej zákazke obstarával dokopy tri rôzne IT projekty – spolu za 41 miliónov eur.
Do súťaže prišli len dve ponuky – od spoločnosti IBM a konzorcia firiem Hewlett Packard, Ditec a Anext, s ktorými sa uzavrela zmluva. Spoločnosť Ditec tvrdí, že jej podiel na celkovom objeme zákazky je zhruba 12,5 %. Z centrálneho registra zmlúv však vyplýva, že je to približne 20 %. Majoritným vlastníkom Ditecu je známy podnikateľ Peter Lukeš. Podľa zistení figuroval s ministrom Kažimírom vo firme Parta-gas. Kažimír tam vlastnil podiel cez spoločnosť Pro domo, ktorej akcionármi sa neskôr stali aj Eva Brhelová a Helena Makúchová.
Podľa zistení sídli v budove, ktorá patrí jednej z Brhelových firiem, aj spoločnosť Anext. Tá získala s Ditecom spomínanú IT zákazku v rezorte financií.
Spomínaný projekt Elektronických služieb katastra nehnuteľností mal byť pôvodne hotový už v roku 2012. DWC Slovakia ako dodávateľ musel za omeškanie zaplatiť 260 tisíc eur. Úrad geodézie potom tvrdil, že projekt mal byť hotový v októbri 2018. Teda celých 73 mesiacov neskôr ako pôvodne sľuboval.
Vzhľadom na legislatívne zmeny v oblasti informatizácie, platieb za služby, znižovania administratívnej záťaže občanov a ochrany osobných údajov budú vzájomne prepojené služby dodané ako balík na jeseň 2018,” píše v stanovisku spoločnosť DWC Slovakia, ktorá má projekt dokončiť.
Na celý projekt nám Brusel najprv odklepol 28 miliónov eur bez DPH, pre pochybenia sme vyše desať miliónov napokon vracali späť.

Súčasnosť
Bola to najväčšia IT zákazka na informačné systémy v celej histórii ministerstva financií – časť z nej sa dnes ukazuje ako takmer úplne zbytočná. V roku 2014 si štát objednal systémy za 46 miliónov eur, pričom pomerne významný podiel z tejto zákazky mal smerovať do firmy Ditec.
Ditec dodal za 16 miliónov IT systém na získavanie výpisov napríklad z registra trestov či obchodného registra, ktoré potrebujú občania predkladať pri vybavovaní rôznych žiadostí či ako záujemcovia o prácu. Obdobnú službu pritom štát zabezpečoval už aj predtým, a to prostredníctvom štátnej pošty.
Produkt súkromnej firmy však prinášal tieto služby aj na matriky. Hoci išlo o rozšírenie pôvodnej služby, občania nie sú zvyknutí chodiť na matriky, preto túto vymoženosť takmer nikto nevyužíval. Napriek tomu Kažimír uzavrel ďalšiu zmluvu, ktorá Ditecu zabezpečila ďalšie štyri milióny za údržbu systému.
Systém nik nepoužíval
Projekt od Ditecu pod názvom Integrované obslužné miesto občana (IOMO) sa na matričných úradoch neuchytil. Za prvých 10 mesiacov od spustenia 20-miliónovej služby systém vyhotovil iba 699 výpisov. Na tento nevyužívaný systém sa upozornilo už v roku 2018.

Len na porovnanie: na poštách, kde už podobný systém spustili predtým, si za rovnaké obdobie občania vybavili až 513-tisíc výpisov.
Po vypršaní Kažimírovej štvormiliónovej zmluvy na servis sme sa o osud systému zaujímali opäť. Medzičasom jeho správa prešla spod ministerstva financií na ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI), ktorému šéfuje Veronika Remišová. Z jej ministerstva nám odkázali, že keďže novela zákona od 1. novembra 2022 zrušila prevádzkovanie systému, nemusia platiť za jeho údržbu milión eur ročne a výpisy sú aj tak pre občanov stále k dispozícii na poštách.
Projekt, ktorý si vymyslela vláda Smeru v rokoch 2012 – 2015 a spustený bol v roku 2016 za ministra financií Kažimíra, mal od začiatku rozpačité výsledky a minimálny prínos pre občanov,“ uviedol odbor komunikácie MIRRI. Peter Kažimír, naopak, reagoval tým, že o žiadnych zmluvách s Ditecom nemá vedomosť. Fyzicky zmluvy podpisovali jeho vedúci služobného úradu Jaroslav Mikla a Albín Kotian. Jeho vzťah k Petrovi Lukešovi bol známy a priznaný už pred vstupom do politiky v roku 2006.
Ešte extrémnejšie je porovnanie pri zarátaní tejto položky. Systém mal byť podľa zmluvy hotový koncom roka 2016, fungoval teda šesť rokov. Pri 16 miliónoch eur, ktoré sa minuli na jeho obstaranie, vychádza jeden rok na vyše 2,5 milióna eur z prvotných nákladov. Náklady na každý jeden dvojeurový výpis pre občana teda štát na konci dňa vyšli výrazne nad 1000 eur (nerátajúc náklady na papier či mzdy zamestnancov matriky).

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/553672/ludia-blizki-kazimirovi-zarobili-miliony-na-zakazke-od-jeho-ministerstva/?utm_source=cas.sk&utm_medium=zona-hp&utm_content=box-aktuality-hp&utm_campaign=cross
https://www.aktuality.sk/clanok/553672/ludia-blizki-kazimirovi-zarobili-miliony-na-zakazke-od-jeho-ministerstva/?utm_source=cas.sk&utm_medium=zona-hp&utm_content=box-aktuality-hp&utm_campaign=cross
https://www.aktuality.sk/clanok/584325/stat-zatiahol-10-milionovu-sankciu-za-projekt-je-za-nim-firma-blizka-brhelovcom/
https://www.aktuality.sk/clanok/2wpDF39/vypli-kazimirov-zbytocny-system-obcan-dostal-vypis-za-dve-eura-naklady-statu-nan-boli-tisic-eur/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko