Materiál k privatizácii Telekomu robili na počítači pochybnej firmy

SMER-SD sa v roku 2014 v tichosti dohodol s väčšinovým vlastníkom telekomunikačného operátora Slovak Telekom na spôsobe privatizácie zvyšných 49% vo vlastníctve štátu. O vzniku tejto dohody informoval poslanec NR SR Daniel Lipšic (Nova) a hovorca rezortu hospodárstva Stanislav Jurikovič to potvrdil slovami, že „Nemci sa nevzdali svojho predkupného práva, ani si toto právo neuplatnili. Zároveň sa dohodlo, ako bude prebiehať ocenenie podielu v Slovak Telekome a proces predaja“.

Hodnotu nášho 49-percentného podielu v Telekome mal oceniť privatizačný poradca, ktorý mal byť zaplatený zo Slovak Telekomu a následne na základe ceny sa mal Deutsche Telekom rozhodnúť, či tento podiel od štátu vykúpi.

Daniel Lipšic vyzval v tom čase premiéra Roberta Fica, aby memorandum s nemeckými akcionármi Telekomu zverejnil. „Utajené stretnutia a dohody naznačujú, Telekom chce privatizovať spôsobom, ktorý nie je veľmi transparentný,“ komentoval Lipšic. Nakoniec štát zverejnil privatizačnú zmluvu, ale to až po rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý toto utajovanie označil za nezákonné.

Poslanec Daniel Lipšic (Nova) v tom čase upozornil, že vládny dokument s plánom privatizácie Slovak Telekomu mal vo vlastnostiach ako spoločnosť uvedené slovo „avocat“. Bratislavská advokátska kancelárie s menom Avocat bola úspešná v nástenkovom tendri za 3,6 miliardy korún. Avocat robil v minulosti bez súťaže aj pre Fond národného majetku, ktorý bol popri ministerstve hospodárstva druhým štátnym akcionárom Slovak Telekomu.

Vláda nakoniec svoj podiel Nemcom odpredala za 900 miliónov eur. Po podpise zmluvy minister financií a zastupujúci minister hospodárstva Peter Kažimír povedal, že nemecká firma zaplatí za zvyšný podiel v Slovak Telekome 900 miliónov eur. Z toho 100 miliónov eur bude viazaných na osobitnom účte pre prípadné súdne spory. A zároveň povedal, že „Potvrdzujem, že tento výnos bude smerovať prioritne na ozdravenie verejných finanicí. To znamená na zníženie verejného dlhu“.

Podľa predsedu OĽaNO Igora Matoviča sa pri priamych predajoch strategickému investorovi predávajú akcie za cenu o 15 až 50 % vyššiu ako sa obchodujú na burze. „Cena tak mohla byť oko 1 mld. až 1,1 mld. eur,“ odhadol Matovič.

K finálnej cene sa vyjadril znovu aj predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic, keď upozornil aj na 100 mil. eur z celkovej sumy, ktoré vláda nedostala, ale ostali bokom. „Je to prvýkrát v histórii, že za zlé manažérske rozhodnutia budú platiť daňoví poplatníci v podobe zníženej ceny,“ skonštatoval Lipšic.

Podľa neho boli vláda a Deutsche Telekom vopred dohodnutí. „Naviac sme zaplatili za privatizačného poradcu 700 tis. eur. Načo bol ten poradca?“ spýtal sa Lipšic. Podľa jeho slov išlo o firmy, v ktorých v minulosti pôsobil vtedajší štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák. Poradcov Lipšic vyzval, aby tých 700 tis. eur vrátili.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/7102239/fico-tajne-podpisal-memorandum-o-dopredaji-telekomu.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko