Mesto Košice pod vedením Rašiho obstaralo spolu s firmou jeho spolužiaka namieru šitý tender na autobusy pre J&T

127 autobusov, 28mil.€ a jeden vopred určený víťaz. Tender mesta Košice našil dopravný podnik spolu so známou firmou Pro-Tender jasne na výrobcu autobusov SOR Libchavy z portfólia J&T.
Šlo o cca 2/3 celkového počtu mesta. Výrobca ich mal dodať v najbližších 2 rokoch. Aj na stredoeurópske pomery to bol mamutí tender. Ale bolo okolo neho neslýchané ticho.
Obstarávanie autobusov pre DPMK realizovala známa firma Pro-Tender, jej majiteľ Peter Hložný bol spolužiak primátora Košíc R.Rašiho zo Smeru. Keďže tender bol vo viacerých parametroch detailne nastavený pre českého výrobcu SOR, ťažko vôbec hovoriť o súťaži a prakticky bolo nemožné, aby ju vyhral niekto iný.
Najväčším chytákom bola podmienka, že 4druhy autobusov (kĺbový, klasický, midibus a elektrobus) majú byť od jedného výrobcu. Z relevantných výrobcov táto podmienka pustila do súťaže iba dvoch – SOR a Solaris. Ostatní výrobcovia potvrdili, že kritériá nemajú šancu splniť. Väčšinu možných dodávateľov vyradila aj požiadavka, aby mal výrobca predaných minimálne 5 elektrobusov. Presne toľko ich mal SOR Libchavy. Človek, ktorý tender písal, si nedal pozor a texty v podkladoch nápadne pripomínali materiály z webstránky českého výrobcu SOR Libchava. DPMK takto ušlo slovné spojenie „asichronní motor“. Zdroj:
https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2013/cislo-27/tender-sity-na-mieru-j-t.html
https://www.trend.sk/biznis/kosice-maju-autobusy-firmy-j-t
https://www.trend.sk/trend-archiv/tender-sity-mieru-j-t

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko