Minister.školstva zaplatilo 25mil.€ za projekt, ktorý mohlo mať zadarmo

Česi nám núkali projekt zadarmo, Čaplovič ho chcel budovať za 25 miliónov eur.
Projekt ministra školstva by mohol vyjsť rezort oveľa lacnejšie. Národnú sústavu kvalifikácií – zoznam zručností a vedomostí, ktoré by mali ovládať murári, kaderníčky a ďalšie povolania, nám podľa exministra Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) Česi ponúkli zadarmo.
„S vtedajším ministrom sme sa dohodli, že nám dajú ich sústavu bezplatne,“ povedal Jurzyca pre HN. Medzi kvalifikáciou slovenského a českého murára sú totiž podľa neho minimálne rozdiely. Náklady na preklad či doplnenie kvalifikácií by nepresiahli 100tis.€. Zámer sa nepodarilo dotiahnuť pre pád vlády I.Radičovej.
Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák túto dohodu spochybňoval, český exminister školstva Dobeš Jurzycove slová potvrdil.

Minister školstva Čaplovič poveril vypracovaním sústavy kvalifikácií Štátny inštitút odborného vzdelávania. Bývalý šéf inštitútu Ivan Stankovský neskôr pôsobil ako jeho vedúci služobného úradu. Inštitút vypracoval europrojekt s rozpočtom 25 miliónov eur. Viaceré z položiek tohto projektu boli podľa odborníkov predražené, napríklad webová stránka by sa dala objednať za tretinovú cenu. V rozpočte europrojektu sa nezabudlo ani na mzdy úradníkov inštitútu, ktorí mali na projekte pracovať. Len na 4 riadiacich pracovníkov sa počítalo s mzdovými výdavkami 322-tis.€ teda takmer 2 600€ / mesiac počas 32 mesiacov trvania projektu. Plus stravné, doprava a sociálny fond.

Zdroj:
http://hnonline.sk/slovensko/c1-59719400-stat-chce-dat-miliony-na-to-co-moze-mat-zadarmo
https://hnonline.sk/slovensko/540464-stat-chce-dat-miliony-na-to-co-moze-mat-zadarmo

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko