Obvinený Peter Hložný (spolužiak Rašiho a vdovy po Paškovi) a jeho firma Pro-tender organizovala manipulované verejné obstarávania

Peter Hložný bol spolužiakom bývalého ministra zdravotníctva, Richarda Rašiho, takisto bývalým kolegom Jany Paškovej, vdovy po Pavlovi Paškovi, a na súde priznal, že obžalovaný Braňo Paška ( synovec Pavla) je jeho kamarát, chodievajú spolu lyžovať.
P.Hložný je konateľom a jediným majiteľom firmy Pro Tender, ktorá sa venuje verejným obstarávaniam. Pro – Tender bol opakovane spájaný s košickou skupinou podnikateľov v zdravotníctve s väzbami na stranu Smer, ktorí boli aktívni za prvej aj druhej vlády Roberta Fica (Smer).
V období „paškovania“ vykonával služby tohto charakteru pre Národný onkologický ústav v Bratislave, Národnú transfúz¬nu službu, Záchrannú službu Košice, Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici, Univerzitnú nemocnicu Bratislava, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.
Pro – Tender robil verejné obstarávania pre Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach od svojho vzniku v r.2005 a bol roky jednotkou na trhu.
Protimonopolný úrad právoplatne rozhodol o tom, že Pro – Tender sa v r.2011 podieľal na manipulovaní súťaže na výstavbu urgentného príjmu košickej univerzitnej nemocnice v hodnote 26,8 mil.€. Podľa rozhodnutia sa stavebné firmy Chemkostav a PKB Invest dohodli, aké dajú cenové ponuky, a Pro Tender „k tejto koordinácii aktívne prispela“. Za tento kartel dostali firmy pokutu v celkovej výške 2,5 milióna eur.
Hložný pred založením firmy 11 rokov šéfoval oddeleniu Verej.obstarávania košickej nemocnice.
Jeho firma Pro Tender sa stala známou tým, že vo verejných súťažiach ním realizovaných často „súťažil“ jediný uchádzač a výsledkom verejných obstarávaní boli predražené nákupy.
Denníku košice:dnes Hložný poslal zoznam 15 zdravotníc.zariadení, pre ktoré Pro – Tender od r.2012 zabezpečil obstaranie celkovo 325 zákaziek. Uviedol, že ich celková predpokladaná hodnota bola vyše 204 miliónov eur, zazmluvnená cena nakoniec 186 miliónov.
Hložnému klepol po prstoch až Tomáš Drucker v 2016 na naliehanie napr.aj Alana Suchaneka z OĽaNO. Z pozície ministra zdravotníctva nariadil štátnym zdravotníckym zariadeniam ukončiť zmluvný vzťah s firmou Pro Tender.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/6817735/firma-obvineneho-za-tender-obstarava-pre-stat-dalej.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko