Organizácia ministerstva školstva si predražene a bez obstarávania prenajíma budovu od schránkovej firmy s prepojením na J&T

Rezort pod vedením ministra Juraja Draxlera a ním priamo riadená organizácia Štátny inštitút odborného vzdelávania si prenajímajú priestory od firmy, ktorej stopercentným vlastníkom je schránková firma Sirap Holding z cyperskej Nikózie. Štátne inštitúcie zaplatia za päťročný nájom v administratívnej budove na bratislavských Kramároch vyše 2,7 milióna eur. Ministerstvo sa tvári, že schránku v pozadí nevidí.
Aj keď ide o verejné peniaze, vlastník nehnuteľnosti získal biznis bez verejného obstarávania. Zákon o verejnom obstarávaní sa totiž nevzťahuje na nadobúdanie alebo nájom nehnuteľností.
Legislatíva daňového raja umožňuje tamojším firmám tajiť skutočných vlastníkov, verejné zdroje však naznačujú, že peniaze zo štátneho rozpočtu putujú do jednej z „divízií“ finančnej skupiny J&T.
Sirap Holding sídli na adrese, ktorá spája viaceré firmy tejto skupiny a jeho riaditeľom je Anastasios Angelides, pričom osoba s rovnakým menom je zamestnancom ďalšej cyperskej firmy Bridge Global Solutions Services, ktorá sa v minulosti volala J&T Global Services a jej riaditeľkou je spoluvlastníčka J&T Private Equity Group Jarmila Jánošová. Developerom projektu Stromová offices bola J&T Real Estate.

Zdroj:
https://aktualne.centrum.sk/udalosti/kauzy/milionovy-biznis-ministerstva-cyperskou-firmou-draxler-schranku-nevidi.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko