Počiatkov škandál, 133 miliónov pre schránkovú firmu Paywell

Do tendra v roku 2014 sa na ministerstve dopravy, vedenom Jánom Počiatkom prihlásili podozrivé firmy s nejasným pozadím. Pozadie víťaznej spoločnosti naznačujú schránkovú firmu. A tieto znaky sú spoločné pre všetky zúčastnené firmy miliónového tendra na overovanie platieb palivových kariet za mýto. Preto tu bolo silné podozrenie z manipulácie. Štátnu zákazku vyhrala firma Paywell. Zarobiť by mohla prehnaných 133 miliónov počas nasledujúcich 13 rokov za sprostredkovanie platieb palivovými kartami za mýtny systém.

Tender bol šitý na mieru a firma Paywell využila referencie odmietnutej firmy Fleetpay, ktorá má taktiež nejasné vlastnícke pozadie. Všetky nitky firiem zapojených do víťazného tendra preto smerujú tým istým smerom. Táto spoločnosť sa do súťaže prihlásila len deň po svojom vzniku. Súťaž bola vyhlásená 31. októbra 2013 a firma Paywell vznikla 30. októbra, teda deň pred vyhlásením súťaže.

Konkurencia bola len jedna, firma Kedros. Za ňou však stojí firma Fleetpay, keďže je s ňou personálne prepojená prostredníctovm Karola Vlaska, ktorý je členom dozornej rady obidvoch firiem. Výsledkom bola situácia, keď víťazná firma Paywell je prepojená aj s firmou Fleetpay aj firmou Kedros.

Najprv sa do súťaže prihlásila iba jediná firma Fleetpay. Vtedy získala zákazku bez súťaže, čo sa nepáčilo Európskej komisii. Začala voči Slovensku konanie, ktoré ukončila až po tom, čo bol vypísaný nový tender. Túto súťaž napokon vyhrala firma Paywell, ktorú odporučila firma Fleetpay.

Z každej transakcie by mala brať Paywell 6,15 % sumy. Banky si účtujú za takéto služby iba 1,5%, čo by znamenalo predraženie o 100 miliónov eur počas 13 rokov.

Firma Paywell má pritom nejasné vlastnícke pozadie. Korene siahajú až na Cyprus, kde na rovnakej adrese sídlia mnohé firmy blízke s J&T. Prepojenie, ktoré končí v Nikózii na Cypre, javí všetky znaky schránkovej firmy.

Paywell sídli na adrese Lamačská 22 v Bratislave. Tam sídlia aj majitelia firmy Cromwell. Jej majiteľom je zase firma SVK Distribution. Od nej siahajú nitky k firme EVOCK Limited z Cypru. Na rovnakej adrese sídlia viaceré firmy, ktoré spadajú do portfólia J&T.

Neznáme vlastnícke pozadie má aj firmy Fleetpay, ktorá víťaznú firmu Paywall odporučila. Podľa poslancov môže ísť o ďalšiu schránkovú firmu. Podľa medializovaných informácií by za ňou mohol byť podnikateľ Milan Fiľo.

Firme Paywell, ktorá zastrešuje platby za mýto cez palivové karty, už od jej vzniku neustále stúpajú tržby. Jej ťažiskovou činnosťou je pritom práve táto zmluva s Národnou diaľničnou spoločnosťou, spadajúcej pod rezort dopravy Andreja Doležala.

Kým v roku 2019 boli tržby Paywellu 12,5 milióna eur, aktuálne sa jej ročné tržby už vyšplhali na 15,2 milióna eur. Na tomto výsledku má podiel aj stúpajúci počet transakcií palivovými kartami.

Ešte významnejšie rastie tejto firme zisk, ktorý bol v roku 2019 necelých 140-tisíc eur, v roku 2020 už bol na úrovni dvoch miliónov eur a za rok 2021 sa vyšplhal až na 3,5 milióna eur.

Zdroj:
http://www.topky.sk/cl/100371/1442655/Pociatkov-skandal-ho-ma-stat-krk–Detaily-kseftu-za-133-milionov-a-zmanipulovany-tender

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko