Politické krytie Smerom a manipulácie vyšetrovania karuselového podvodu

Päť rokov trval karuselový reťazec viac ako 100 medzinárodných spoločností na čele s právnikom z východného Slovenska. Za ten čas pripravil štát najmenej o 75 miliónov eur. Polícia prípad vyšetrovala roky, pričom už skôr sa objavili podozrenia, že páchatelia mali krytie na najvyšších miestach v polícii, na daňových úradoch, na súdoch a dokonca aj v politike. Aj preto sa im darilo páchať trestnú činnosť dlhšie obdobie, a to vo viacerých štátoch. A nakoniec aj manipulovať vyšetrovanie.

Kauzu médiá spájali s prešovským regionálnym šéfom Smeru Stanislavom Kubánkom, či so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra Jozefom Bučekom, nie však s najvyššími špičkami vládnej strany. Týždenník TREND získal v tej dobe informácie, ktoré vyzerajú ako vyšetrovací spis. Hlavný aktér podvodov v nich spomína aj mená dvoch členov vlády – ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra dopravy, ktorý bol v predchádzajúcom období ministrom financií, Jána Počiatka.

Hoci kauzu polícia odhalila v roku 2012, prípad nevedela uzavrieť. Kauzu však vyšetruje medzinárodný tím a preto zistenia nie je možné len tak ľahko zamiesť pod koberec. Trend mal k dispozícii aj výsluchy v informácii o spise, nemôže však garantovať, že sú stopercentne pravdivé.

Chovancovi pri vyšetrovaní sľúbili, že ak povie pravdu o tomto podvode, môže dostať miernejší trest a bude môcť ochrániť svoju rodinu. Keďže Chovanec prezradil mená aj vysokých predstaviteľov Smeru-SD, celú kauzu sprevádzali zmeny vyšetrovateľov, zásahy prokuratúry aj súdov, ktoré naznačujú, že svedectvo sa dotýkalo príliš veľa vplyvných ľudí. A Chovanec zostal vo väzbe, odsúdili ho a štát nenaplnil dohodu, ktorú s ním uzavrel. Jeho kľúčové svedectvo o celom prípade sa prehliadalo a Chovancovi sa vyhrážali.

Chovanec pri výpovediach potvrdil, že politické krytie jeho kolotočovému podvodu mali poskytnúť poslanec NR SR a šéf Smeru-SD v prešovskom kraji Stanislav Kubánek spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra Jozefom Bučekom, zatiaľ čo bývalý viceprezident PZ Michal Kopčík mal prisľúbiť, že odoženie policajných vyšetrovateľov, ktorí by začali ňuchať príliš blízko Chovancovej operácií – to všetko vraj za primerane mastné úplatky.

Chovanec tiež tvrdil, že syn sudcu Najvyššieho súdu SR Viliama Dohňanského, takisto Viliam, bol jedným z jeho najbližších spolupracovníkov v celom podfuku a zúčastnil sa na mnohých podvodných transakciách. Keď však polícia začala o jeho účasť na prípade javiť záujem, Viliam Dohňanský ml. sa údajne začal Chovancovi vyhrážať.

Súčasťou informácie o vyšetrovacom spise sú aj prepisy telefonátov M. Chovanca a jeho kumpánov, ktorých obsah vysvetľuje vyšetrovateľovi. Vo viacerých sa spomínajú mená Stano, Robo či prezývka „strapatý“. Pričom obvinený pred políciou tvrdí, že prvý z nich je Stanislav Kubánek – regionálny šéf Smeru z Prešova, druhý minister vnútra Robert Kaliňák a pod „strapatým“ mali telefonujúci na mysli vtedajšieho šéfa rezortu financií Jána Počiatka. Podľa výpovedí M. Chovanca sa mali ľudia zo Smeru podieľať na krytí podvodov, vybavovať veci na daňových úradoch či polícii, pričom M. Chovanec hovorí aj o províziách v prospech strany.

V ďalšom z telefonických rozhovorov sa konštatuje, že „Robo“ dal prísľub a budú vyplatené peniaze, teda vratka DPH, ktorú zadržal daňový úrad. M. Chovanec o tom konkrétne vypovedá: „Paľonder spomína Roba, myslí tým Roberta Kaliňáka, pričom spolu telefonicky prejednávajú aktivity Dobroviča a nadmerný odpočet DPH, ktorý zadržiaval Renoiru. Kaliňák sa vyjadril, že do konca týždňa má Renoir peniaze na účte, že je to vybavená vec.“ M. Chovanec na inom mieste zase vraví „nech to riešia so strapatým formou príkazu Šulajovi“.Ústrednou postavou príbehu je podnikateľ Milan Chovanec a jeho spoločnosť Tatra Trade Corporation (TTC).

Chovanec na súde v auguste 2014 povedal, že z prostredia daňového riaditeľstva a od niektorých osôb v Smere získaval informácie poslanec Národnej rady a vtedajší krajský šéf Smeru Stanislav Kubánek a jemu informácie posúval aj bývalý policajný viceprezident a štátny tajomník ministerstva vnútra. “Všetky tieto osoby napomáhali a profitovali na nadmernom odpočte DPH. Nie som jediný, kto im vyplácal 8-percent. Aj Kubánkov šofér potvrdil, že Kubánek z tohto čo získa, vypláca ďalšie osoby,” vyhlásil Chovanec. Zdôraznil aj to, že obvinenia z ekonomickej trestnej činnosti voči Dobrovičovi neboli zastavené z objektívnych príčin, ale pre agitáciu bývalého generálneho prokurátora.

Zdroj:
http://nicholson.blog.sme.sk/c/370115/obvinil-smerakov-z-krytia-podvodu-poslali-ho-do-basy-pripad-smeruje-pod-koberec.html?ref=tit

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko