Poslanci za SMER si mali vo voľbách NRSR kupovať hlasy

Svedok potvrdil kupovanie voličských hlasov v obci Lomnička (okres Stará Ľubovňa). Ide o prípad dvoch poslancov strany Smer, ktorí boli podozriví z kupovania voličských hlasov v rómskych osadách. Informovala o tom RTVS v relácii Správy RTVS. Zdroj RTVS hovorí, že frekvencia ľudí, ktorí majú záujem o hlasy miestnych Rómov, je počas volieb veľmi častá, a deje sa to už roky. RTVS už dávnejšie upozornila na to, že v marcových parlamentných voľbách prekrúžkovali v obci najpopulárnejšieho politika Smeru Roberta Fica dvaja poslanci Stanislav Kubánek a Peter Chudík. Polícia po reportáži začala trestné stíhanie, niekoľko mesiacov vyšetrovala volebnú korupciu a napokon stíhanie zastavila.
RTVS má k dispozícii uznesenie vyšetrovateľa, podľa ktorého sa sedem Rómov vo výpovediach najprv priznalo k tomu, že poslancom dali hlas za škatuľku cigariet. Označili aj človeka, ktorý hlasy pre poslancov kupoval. Ten to aj s údajným komplicom a dvoma poslancami odmietol. Vyšetrovateľovi sa však zdalo, že vo výpovediach sú rozpory.
Rómov teda konfrontoval s človekom, ktorý ich mal podplácať. Všetci siedmi následne začali tvrdiť, že v prvej výpovedi klamali a všetko si vymysleli. Podľa právnikov je bežná prax, že ak svedok účelovo zmení výpoveď, vyšetrovateľ by mu mal pohroziť, že za klamstvo mu hrozí väzenie a svedok nakoniec vyjde s pravdou von. Nič podobné však vyšetrovateľ neurobil a prípad uzavrel.
Volebná korupcia v obci Lomnička vyšetrovaním preukázaná nebola. Ako informoval vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar, štyri osoby, ktoré v prípade pôvodne vystupovali ako svedkovia, pristúpili na uzavretie dohody o vine a treste v súvislosti s trestným činom krivej výpovede. V prípade piatej osoby, ktorá pôvodne tvrdila, že mala za podporu konkrétnych kandidátov v marcových voľbách dostať cigarety, ešte vyšetrovanie nie je ukončené, vystupuje však v pozícii obvineného.
Vyšetrovateľ podľa Gašpara v prípade vypočul celkom 13 svedkov, vykonal šesť konfrontácií a následne sa zaoberal rozpormi vo výpovediach. Piati Rómovia, ktorí najprv svedčili o tom, že si ich hlas kúpili za krabičku cigariet, neskôr výpoveď zmenili. Policajný prezident pritom odmietol dnešné politikov, že nijako neriešili zmenu výpovede
Poslancov Smeru-SD Kubáneka a Chudíka podľa Gašpara polícia nemohla obviniť, nakoľko nikto netvrdil, žeby o kupovaní hlasov komunikoval s nimi. Fakt, že v rómskej osade poslanci dokázali prekrúžkovať aj premiéra Roberta Fica, policajný prezident nekomentoval.

Zdroj:
http://www.topky.sk/cl/100535/1589707/Matovic-podava-trestne-oznamenie–Doslo-k-volebnej-korupcii

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko