Pri reštrukturalizácii Váhostavu pýtajú peniaze veľké schránkové firmy

Zákazku Finančnej správy vyhrala bez obstarávania firma blízka jej riaditeľovi.

Finančná správa odmieta zverejniť, kto a za koľko realizuje veľký projekt virtuálnej registračnej pokladnice. Môže ísť o milióny.

Nový systém je v réžii Finančnej správy a určite uľahčí život mnohým podnikateľom, ušetrí im náklady a sťaží to daňové podvody. Problém je však v tom, že Finančné riaditeľstvo sa rozhodlo, že virtuálnu pokladnicu bude realizovať v absolútne utajenom režime. Vďaka tomu finančníci úplne obišli verejné obstarávanie a mlčia aj o tom, koľko vlastne celá zákazka stojí a kto ju realizuje.
Plus 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že dodávateľom VRP je spoločnosť Allexis, ktorá je majetkovo i personálne prepojená na podnikateľa Michala Suchobu. Ten pritom priznáva, že už viac ako pätnásť rokov je osobným priateľom riaditeľa Finančného riaditeľstva SR Františka Imreczeho, pod ktorého celý projekt VRP patrí.
Podľa neho finančníci v tomto prípade použili zákonnú výnimku určenú na „extrémne prípady“, ktoré sa väčšinou vyskytujú v silových rezortoch pri nákupoch zbraní a podobne. „Je ťažko pochopiteľné, prečo by táto výnimka mala platiť pri takom bežnom nástroji, ako je virtuálna registračná pokladnica.“
2022 – Minister financií Igor Matovič upozornil na to, že bývalá vláda za aplikáciu na evidenciu tržieb zaplatila 15,4 milióna eur. V súčasnosti ju pritom samotná finančná správa podľa neho vyvinula za 28,3 tisíca eur.
„Príbeh sa v skratke volá Pelle, ďakujem,” povedal Matovič. Podľa neho ide o svedectvo bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, podľa ktorého si Peter Pellegrini vypýtal úplatok za to, že systém virtuálnej registračnej pokladne presadil do zákonov a podľa svedectva bol úplatok 150-tisíc eur.
„Za túto zlodejinu by mal niekto vyvodiť zodpovednosť,” povedal.

Zdroj:
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/financna-sprava-zatlka-dolezite-informacie-milionovej-zakazke.html?utm_source=Pluska-2014&utm_medium=produkt-box&utm_campaign=vb2014 “Na štátnej pomoci Váhostavu najviac získajú schránkové firmy, prepojenie na schránkové firmy má aj asistentka poslankyne za Smer.
Medzi najväčšími veriteľmi firmy je päť schránkových firiem s nejasným majiteľom. Podľa Trendu by mohli mať blízko k Širokému.
V prípade Váhostavu podľa časopisu navyše hrozí, že peniaze z reštrukturalizácie potečú aj tam, kam nemajú.
“Správca, sudca a veritelia by si mali preveriť najmä to, či schránkové firmy na zozname veriteľov Váhostavu sú skutočnými veriteľmi a či nie sú predĺženými rukami nepriameho majiteľa Váhostavu Juraja Širokého. To najdôležitejšie, čo rozhodne o (ne)spravodlivom oddlžení Váhostavu, sa skrýva na Cypre, vo Veľkej Británii a v Belize,” uvádza Trend.
Medzi najväčšími veriteľmi Váhostavu je päť schránkových firiem z Cypru a Belize a jedna slovenská firma, ktorej akcionár je z Veľkej Británie. Hovorca Váhostavu Tomáš Halán hovorí, že tieto firmy nie sú so Širokým spriaznené.
“Priveľa faktov napovedá, že by mohli byť súčasťou Širokého offshorového panstva. Všetky štyri cyperské firmy má pod palcom správkyňa Xenia Xenofonos alebo jej firma Flexsys (Services), prípadne sídlia, alebo sídlili na rovnakej adrese a v rovnakej kancelárii ako táto firma,” priblížil Trend.
Sedem miliónov eur si uplatňuje spoločnosť Efelan Trading. Trend informuje, že podľa posudku ešte vlani sídlila na rovnakej adrese a v rovnakej kancelárii ako Prefto Holdings, jeden z akcionárov zdravotnej poisťovne Dôvera. “”Ten je podľa kuloárnych informácií pod kontrolou J. Širokého, i keď sa k nemu nehlási. Druhú polovicu Dôvery vlastní finančná skupina Penta,”” dodal Trend.
Spolu 8,5 milióna eur pýtajú z Váhostavu ďalšie tri cyperské firmy. Dve z nich podľa časopisu spravuje firma Flexsys (Services), tretia má prepojenie na Xenofontos.

2020 – Kauza reštrukturalizácie: Bývalý šéf Váhostavu spoznal trest
Bývalý šéf spoločnosti Výhostav-SK Ján Kato dnes dostal trest 2 roky s odkladom na 5 rokov. Špecializovaný súd mu tak stanovil podmienku vo výške 5 rokov.
Exriaditeľ sa priznal ku skutku zvýhodňovanie veriteľa a nakoniec uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a trest. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta spolu so sudcom skonštatovali, že Kato spáchal trestný čin, keďže v rokoch 2012 až 2014 bola firma už v platobnej neschopnosti, avšak nijako sa pri tom neobohatil.
Kato mal pri uhrádzaní platieb jednotlivým veriteľom niektorých zvýhodňovať na úkor druhých. K takémuto konaniu malo dochádzať v rokoch 2012 až 2014.
Celý škandál s ozdravením jednej z najväčších stavebných firiem na Slovensku prepukol v roku 2015. Keďže majiteľom Váhostavu bol mecenáš Smeru-SD Široký, vláda Roberta Fica musela zareagovať na negatívnu vlnu verejnej mienky.
Štát sa tak zapojil do reštrukturalizácie súkromnej spoločnosti a za polovicu hodnoty vykúpil všetky pohľadávky veriteľov. Hodnota tejto transakcie bola 26,5 milióna eur. Sumu 26,5 milióna eur potom každoročne začal Váhostav postupne splácať štátnej firme Slovenská reštrukturalizačná, ktorá bola na tento účel reštrukturalizácie založená.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/7705128/pri-restrukturalizacii-vahostavu-pytaju-peniaze-velke-schrankove-firmy.html?ref=njct
http://ekonomika.sme.sk/c/7822011/za-asistentkou-smeru-sa-zjavuje-chobotnica-schranok-z-vahostavu.html
https://www.aktuality.sk/clanok/826430/kauza-restrukturalizacie-byvaly-sef-vahostavu-spoznal-trest/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko