Priekupníci s pôdou pod Jaguar majú aj pozemky v okolí plánovanej diaľnice

Katastrálna mapa, ktorá ukazuje obrysy plánovaného obchvatu Bratislavy aj s jej napojením na Dunajskú Stredu, naznačuje, že aj tu s najväčšou pravdepodobnosťou vlastnia pôdu ľudia blízki firme Poľnohospodárska pôda.
Firma Poľnohospodárska pôda sa zrejme vyzná v biznise s pozemkami. Od júna kupovala pôdu v Lužiankach pri Nitre, meter štvorcový za niekoľko desiatok centov. Dnes má pritom táto pôda niekoľkonásobne vyššiu hodnotu, pretože automobilka Jaguar Land Rover by na nej mala postaviť svoj závod.
V Lužiankach má podľa tvrdení strany Sieť Poľnohospodárska pôda zarobiť takmer 2 milióny eur. Má ich získať len vďaka tomu, že vopred vedela o príchode Jaguara a aj tom, na ktoré parcely príde.

Výhodný biznis s pôdou sa však zrejme majiteľom Poľnohospodárskej pôdy mohol podariť aj inde. Katastrálna mapa, ktorá ukazuje obrysy plánovaného obchvatu Bratislavy aj s jej napojením na Dunajskú Stredu, naznačuje, že aj tu s najväčšou pravdepodobnosťou vlastnia pôdu ľudia blízki firme Poľnohospodárska pôda. Pokiaľ by sa táto pôda kupovala ako bežná pôda na pestovanie alebo tak, že by predávajúci nevedel o plánovanej výstavbe diaľnice, nemusí vyjsť drahšie než 30-tisíc eur. To je stonásobne menej, než by mohla prípadne vyniesť majiteľom.

Investíciu od Jaguara má na starosti aj štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček, ktorého nedávno vymenovali za špeciálneho splnomocnenca pre strategické parky. Keď sme sa pýtali na jeho vzťahy s Urminským či Nogom, cez svoje ministerstvo odmietol, že by ich čo i len poznal. Otázky vyvolávajú aj ďalšie parcely, ktoré by mohli patriť pod obrovskú diaľnicu. Napríklad v Nových Košariskách zrejme predával časť pozemkov Národnej diaľničnej spoločnosti Ivan Bachár.

Zdroj:
https://e.dennikn.sk/224903/priekupnici-s-podou-pod-jaguar-maju-aj-pozemky-v-okoli-planovanej-dialnice/?ref=inc

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko