Radomír Bžán môže od štátu dostať 77 miliónov eur: Ako žije prachatý advokát

Slovensko sa sporilo s elektrárňami vo vlastníctve talianskej spoločnosti Enel o vodné dielo Gabčíkovo. Štátu hrozilo, že príde o 700 miliónov eur, no na arbitrážnom súde vo Viedni v júni v roku 2017 spor vyhralo a nemuselo platiť stovky miliónov eur, ktoré požadovali talianski spolumajitelia Slovenských elektrární. Štátna akciovka MH Manažment, ktorá je nástupníckou organizáciou Fondu národného majetku (FNM), mala v tejto súvislosti platiť desiatky miliónov eur kancelárii Radomíra Bžána ako odmenu za servis pri spore o prevádzkovanie elektrárne.
Za vyhratý spor pre štát môže zákonne dostať odmenu 77 miliónov eur. Po zverejnení jej výšky poslal do pozoru ministrov či premiéra, ktorý dúfa, že kompetentní vyrokujú nižšiu sumu.
V zmluve so štátnou spoločnosťou MH Manažment, ktorej šéfoval smerácky exposlanec Branislav Bačík, podpísal ešte na začiatku črtajúceho sa sporu v roku 2015 s advokátskou firmou Radomíra Bžána zmluvu, podľa ktorej za zastupovanie nedostane len hodinovú mzdu, ale aj podiel z prípadného vyhraného sporu. Vyrokoval si, že zo sumy, ktorú pre Slovensko vyhrá, dostane približne 11 %. V súhrne to znamená, že má nárok minimálne na 77 miliónov eur.
Opozícia v tejto súvislosti žiadala ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), aby odvolal riaditeľa MH manažment Patrika Bačíka. Inak bola pripravená odvolávať ministra v parlamente. Žiga informoval, že vyzval vedenie MH Manažmentu, aby rokovalo s právnickou kanceláriou o znížení odmeny. Zároveň povedal, že sa necíti byť zodpovedný za zmluvu, na základe ktorej mal štát platiť advokátovi desiatky miliónov eur.
S nominantmi Smeru sa však Radomír Bžán dohodol na odmene 17,6 milióna eur, ktorú mu aj vyplatili. Štát sa rozhodol o odmenu súdiť až po tom, ako sa kauza Bžán prevalila v médiách.
Hoci mu prokuratúra peniaze za spor o vodnú elektráreň v Gabčíkovej zablokovala, právnik sa sťažoval na Ústavnom súde SR jeho sťažnosť prijal. V praxi to znamená, že má veľkú šancu, že mu súd vyhovie a účet mu odblokuje.

Ako mohol získať 77 miliónov eur?
-2014: bola vyhlásená súťaž pre advokátsku kanceláriu, ktorá mala štát zastupovať v spore o vodné dielo Gabčíkovo
-2015: šéf štátnej firmy MH Manažment uzatvoril nevýhodnú zmluvu so šéfom víťaznej advokátskej kancelárie Radomíra Bžána
-2017, júl: premiér Fico vyhlásil, že Slovensko vyhralo spor o Gabčíkovo v hodnote 588 miliónov €
-2017, september: MH Manažment potvrdil, že išlo až o 700 miliónov €
-2017, september: Bžánova firma na odmenách môže získať až 20 % zo sumy, čiže 70 miliónov €

Zdroj:
https://www.cas.sk/clanok/600210/radomir-bzan-moze-od-statu-dostat-77-milionov-eur-ako-zije-prachaty-advokat/
https://www.cas.sk/clanok/600111/advokat-ktory-mal-dostat-rekordnu-odmenu-77-milionov-ma-mozno-smolu-stopka-od-fica/
https://www.cas.sk/clanok/599803/megaskandal-v-spore-o-gabcikovo-advokat-ma-od-statu-dostat-sokujucu-odmenu-77-milionov-eur/
https://www.noviny.sk/326187-dennik-n-pravnik-bzan-sa-moze-dostat-k-milionom-od-statu
https://plus7dni.pluska.sk/kauzy/advokat-zinkasuje-statu-odmenu-64-milionov-eur
https://www.aktuality.sk/clanok/846726/nominant-smeru-odklepol-miliony-advokatovi-bzanovi-jeho-syn-teraz-vlastni-rozsiahly-majetok/
https://www.aktuality.sk/tema/kauza-bzan/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko