Šéf kardiocentra v Bystrici dodával drahé CT do Trenčína

Nemocnicu vedie nominant Smeru, ktorý dodával drahé CT prístroje.

Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici vedie riaditeľ, ktorý len pred pár rokmi dodával nemocniciam drahé CT prístroje. Jeden z obchodov preveruje prokuratúra.

Juraj Frajt sa stal generálnym riaditeľom banskobystrického kardiocentra po nástupe Smeru v roku 2012. Nominovalo ho ministerstvo zdravotníctva, ktoré je jediným akcionárom ústavu. Frajt bol do roku 2011 majiteľom a konateľom firmy Med Leader, ktorá sprostredkováva predaj zdravotníckej techniky.

Transparency International pred dvoma rokmi v analýze upozornila, že táto spoločnosť v roku 2010, teda už za ministra Ivana Uhliarika (KDH), dodala do trenčianskej fakultnej nemocnice CT značky Siemens za viac ako dva milióny eur. Zmluva na nákup CT však bola podpísaná už za ministra Richarda Rašiho zo Smeru.

Ten istý prístroj a v tom istom roku kúpila bratislavská fakultná nemocnica za 1,39 mil. eur a nemocnica v českej Ostrave za milión. Denník Pravda pred pár dňami pripomenul, že nákup bol jedným z dôvodov, prečo premiér Robert Fico nedávno vyzval Uhliarika, aby sa vzdal poslaneckého mandátu. Obchod spochybnil aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a v súčasnosti ho preveruje prokuratúra.

Národnému ústavu srdcových a cievnych chorôb predal Med Leader CT od Toshiby za takmer tri milióny eur. Rovnaké si v tom čase kúpila aj nemocnica v Pardubiciach o polovicu lacnejšie.

Ministerstvo aj Frajt tvrdia, že Pardubice majú prístroj výkonnostne o polovicu slabší a dokupovali vybavenie, ktoré ceny vyrovnalo. „Lipšic porovnáva hrušky s jablkami,“ vraví Frajt.

Transparency má odpoveď z Pardubíc, podľa ktorej obstarávali slabšie CT, no nakoniec za polovičnú cenu kúpili prístroj s rovnakým výkonom ako ten slovenský. Frajt sa nepovažuje za nominanta Smeru, ale ministerstva. Členom strany nikdy nebol.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/7515922/sef-kardiocentra-v-bystrici-dodaval-drahe-ct-do-trencina.html?ref=trz

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko