Šéfka úradu, ktorý preverí zmluvy VšZP (teta Anka), je v konflikte záujmov

Šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai odstúpil z funkcie pre podpisovanie zmlúv s vlastnou tetou Annou Sučkovou. Zmluvy mal prešetriť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Problém je však v tom, že jeho riaditeľka bola s Foraiom veľmi blízko prepojená.

Minister zdravotníctva nevidel v kauze tety Anky žiadne pochybenie. Nakoniec ho však dal prešetriť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V tom čase bola šéfkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Pažinková. Tá v minulosti podpísala zmluvy s Foraiom, keď bola ešte riaditeľkou polikliniky Sekčov (pozri nižšie). Počas tohto obdobia sa objemy z VšZP zvýšili o 20 %.

V tom istom čase jej manžel Peter Pažinka podnikal so synom tety Anky vo firme Gynastar. Firmu Gynastar zastupovala aj 22-ročná dcéra Moniky Pažinkovej Marianna Pažinková. Aby toho nebolo málo, exšéf Forai dokonca v roku 2011 ako riaditeľ košickej VŠZP podpísal dodatok k zmluve na zobrazovacie techniky vo výške 130 950 eur firme Wesper, ktorú zastupovala súčasná riaditeľka Úradu pre dohľad Pažinková.

Účasť Petra Pažinka v celom prípade je zaujímavá aj z iného hľadiska. Naplno odhaľuje zdravotnícku chobotnicu, ktorá sa za vlády Smeru rozrástla z Košíc po celom Slovensku. Gynastar ho osobne spojil s Ladislavom Rosochom, synom bývalého riaditeľa košickej fakultnej nemocnice. Jeho otec, nominant Smeru, bol blízkym susedom vtedajšieho ministra zdravotníctva za Smer Čisláka. Ten Rosocha kryl vo viacerých škandáloch, ktoré vyplávali na povrch.

V roku 2009 sa Petrovi Pažinkovi podarilo prostredníctvom spoločnosti Wesper (kde spolupracoval s Norbertom Bödörom) získať aj polikliniku Sekčov. Zadlžený komplex začal po jeho vstupe zázračne prosperovať. Z ničoho nič získal 2,5 milióna eur z fondov EÚ. Za päť rokov od akvizície dosiahla skrachovaná nemocnica zisk 5,2 milióna eur. Wesper potom predal samotnú nemocnicu spoločnosti Penta za 8 miliónov eur.

Zdroj:
http://aktualne.atlas.sk/zmluvy-s-tetou-exsefa-vszp-preveruje-urad-pre-dohlad-ma-to-vsak-hacik/slovensko/zdravotnictvo/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko