Smer do Donecka na pozorovanie poslal agenta ŠtB

Rezort zahraničia súhlasil s vyslaním bývalého spolupracovníka ŠtB Ľubomíra Kopaja do nepokojného Donecka na Ukrajine, ako zástupcu šéfa pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Problém v tom rezort nevidel.

Meno tohto diplomata nie je neznáme, hovorilo sa o ňom ešte v roku 2013, keď za podivných okolností odišiel z vedenia misie OBSE v Čiernej Hore. Podľa mediálnych informácií mal údajne šikanovať svojich podriadených, rezort zahraničia ako dôvod jeho odchod komunikoval rodinné dôvody. V roku 1986 Kopaja vyhostili pre špionáž zo Švédska.

„Krajina, ktorej je záujemca občanom, dostane výzvu, aby jeho prihlášku posúdila. Potom si OBSE vyberá jednotlivých kandidátov autonómne,“ reagoval hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel na otázku, či je vhodné, aby v takejto misii pôsobil bývalý spolupracovník ŠtB.

Marián Majer z tink tanku CEPI to konštatoval ako nie veľmi šťastný výber. Zdôraznil, že úspech misie nezávisí od jedného človeka, ale naša diplomacia by mala lepšie zvažovať, koho na Ukrajinu posiela.

Rezort zahraničia vtedy argumentoval, že išlo o skúseného pozorovateľa.

Zdroj:
http://www.sme.sk/c/7175391/pozorovat-do-donecka-sme-poslali-agenta-stb.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko