Štát nakúpil predražený cukor a obilie

Štát prerobil na nákupe agrokomodít do núdzových zásob viac ako pol milióna eur. Nakupoval totiž od obchodníkov, ktorí mu cukor a pšenicu predali za oveľa vyššie ceny, než keby nakupoval priamo od pestovateľov a výrobcov. Na obchode zarobila aj firma Montir, ktorú vlastní partner finančnej skupiny J&T Igor Rattaj.
Firmy Montir a Mlyn Štúrovo dodali v marci štátnemu podniku Poľnonákup Tatry 1600 ton cukru. Za tonu zinkasovali obe po 697 eur bez DPH. V tom čase sa pritom cukor na trhu obchodoval za cenu približne na úrovni 520 eur.
Poľnonákup Tatry mal pre Správu štátnych hmotných rezerv draho nakúpiť aj potravinársku pšenicu. Aj v tomto prípade bola jedným z dodávateľov firma Montir, ktorá dodala 7-tisíc ton. Ďalších 3-tisíc dodala košická firma Agro Energia. Napriek tomu, že obe firmy dodávali obilie pre štát nezávisle od seba, ponúkli takmer identickú cenu – 212,60 eura za tonu. Podľa údajov Pôdohospodárskej platobnej agentúry pritom v čase konania obchodu, v novembri, predávali slovenskí farmári tonu komodity priemerne za 150 eur.

Zdroj:
http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/stat-nakupil-predrazeny-cukor-a-obilie-609974
http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/hlina-vycinal-pred-budovou-jt-nabrezi-dunaja-rozsypal-sto-kil-psenice.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko