Tipos tajne zaplatil milióny firme Lemikon na Cypre

Spoločnosť Športka v roku 2000 zažalovala Tipos za neoprávnené používanie ochranných známok a know-how Športky, Šance a Matesu.

Pohľadávky Športky prebrala neskôr cyperská schránková firma Lemikon. Od Tiposu si nárokovala viac ako 60 miliónov eur.

Po tom, ako Najvyšší súd rozhodol o odškodnení Lemikonu, sa Tipos potajme s cyperskou schránkou dohodol na mimosúdnom vyrovnaní. Sám Tipos pritom po rozhodnutí súdu nevyužil zákonné možnosti, ako sa brániť. Mimosúdnu dohodu potajme odsúhlasil minister Počiatek v novembri 2008.Na základe nej nakoniec Tipos Lemikonu poslal 13,3 milióna eur. Bola to však len časť peňazí. Keď sa dohoda s Lemikonom prevalila, politici si netrúfli poslať na Cyprus ďalšie peniaze. Počiatek pre kauzu čelil aj odvolávaniu.

Počiatek chcel od generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, aby prijatie novely a vyplatenie viac ako 13 miliónov na Cyprus pôsobilo ako jediné východisko. “Spravím ti taký background, aby si to mal dobré,” vraví Trnka. “Vôbec nezáleží na tom, čo je pravda, ale čo povieš,” dodáva Počiatek. Podporujú sa v tom, že vlastne Tiposu ušetrili 1,5 miliardy korún.

Tu však nejde o to, že sa minister dopustil chyby, ale o niečo horšie – že o žiadnu chybu v zmysle prípustného a ospravedlniteľného omylu nešlo.

Lemikon následne neuspel s dovolaním ani sťažnosťou na Ústavnom súde a ani na európskom súde.

Zdroj:
https://aktualne.centrum.sk/tipos-zaplati-dve-miliardy-ceskemu-podnikatelovi/dnes/kauzy/
https://zastavmekorupciu.sk/cases/kauza-tipos

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko