Transpetrol si dáva robiť web za 47-tisíc eur

Štátny prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, uzavrel zmluvu v sume 46 800 eur na spravovanie svojej webovej stránky. Viacerí oslovení odborníci konštatovali, že vytvorenie webovej stránky sa dá za oveľa menej peňazí, „Všetky tie úpravy by mohli stáť maximálne desaťtisíc eur a ešte by to bol veľmi dobrý zárobok. Dalo by sa to spraviť ešte zhruba o polovicu až tretinu lacnejšie, ak by boli využité moderné prostriedky tvorby webu,“ myslí si napríklad profesionálny tvorca a správca webov Andrej Borský z Yohaku.sk. V spoločnosti Transpetrol v tom čase pôsobili nominanti strany SMER-SD.

To, že táto zákazka bola predražená je len jedna časť problému. Druhou je fakt, že po elektronickej aukcii bola úspešná firma, v ktorej pôsobil príbuzný nominanta Smeru v inom štátnom podniku. Dodávateľom bola totiž firma Marketing & Netforce, ktorú vlastnil a v danom čase v nej pracoval Andrej Kičura. Jeho otec Konštantín bol počas prvej Ficovej vlády dosadený do dozornej rady Stredoslovenskej energetiky, neskôr šéfoval dozornej rade Zvolenskej teplárne. Konštantín Kičura je zároveň príbuzný už des dobre známeho Kajetána Kičuru, bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv, ktorý sa preslávil zlatými tehličkami doma v trezore, ktoré sa našli počas zásahu a domovej prehliadky NAKA v apríli 2020, či kúpou dvoch bytov v Bratislave v hotovosti.

Štátny Transpetrol po prevalení kauzy tvrdil, že o vzťahoch medzi Kičurovcami nevedel a všetko bolo v súlade s predpismi. „Predchádzajúce vzťahy pána Kičuru k dodávateľskej firme Transpetrol neskúmal a v systéme výberu dodávateľa vzhľadom na jeho kritériá jej to ani neprináležalo skúmať,“
Na prípad predraženého webu upozornili aktivisti zo združenia Nie ropovodu, ktorí kritizovali aj propagáciu Transpetrolu. „Za minulý rok (2012, pozn) spoločnosť na svoju propagáciu použila viac ako 300-tisíc eur. Sú naozaj efektívne vynaložené prostriedky, ak ide o monopolnú firmu?“ pýtal sa šéf združenia Miroslav Dragun.

Zdroj:
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/302407-transpetrol-chce-dat-za-web-47-tisic-eur/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko