Tunelovanie eurofondov cez sociálne podniky

Osem sociálnych podnikov v troch krajoch dostalo od vlády stámilióny na svoju činnosť.

O podporu z Európskeho sociálneho fondu sa uchádzalo dvanásť neziskových organizácií, uspelo osem. Za štyrmi z nich stál ako zakladateľ podnikateľ Juraj Thomka – priateľ poslankyne Smeru Jany Laššákovej. Od štátu dostali cca 400 miliónov korún.

Išlo o Veľkokrtíšsky, Horehronský, Revúcky a Gemerský sociálny podnik.

Členmi správnych rád neziskoviek, ktoré založil Juraj Thomka, boli starostovia a poslanci strany Smer. Jeden z nich, Ján Fiľo, člen Správnej rady Gemerského sociálneho podniku, dokonca povedal: „Do neziskovej organizácie ma nominovala okresná organizácia Smeru.“

Odporúčanie, aby ministerstvo projekty Juraja Thomku schválilo, podpísal syn poslankyne Laššákovej Vladimír Laššák, ktorý vtedy pracoval ako riaditeľ regionálneho odboru banskobystrického samosprávneho kraja.

Za rožňavským sociálnym podnikom boli dvaja regionálni reprezentanti Smeru-SD (Ján Babič a Lea Grečková) a za humenským poslankyňa strany Jana Vaľová.

Šéfovia sociálnych podnikov míňali veľké sumy na predražené nákupy pochybných zariadení a nepotrebných služieb, na drahé školenia , na konzultácie či propagáciu, a to cez spriaznené firmy vybrané účelovo nastaveným výberovým konaním.

Z dotácie, ktorú dostal bardejovský Arvik -Rozvojové združenie, profitoval najmä jeho memorandový partner, súkromná firma Selmani. Vo vedení firmy Selmani pôsobila aj Ingrid Grebecová, majiteľka spoločnosti Management Solutions, ktorá vyhrala podprahovú zákazku pre Arvik – poskytovala mu poradenstvo za 205-tisíc eur. Blízko k podniku mal aj podnikateľ Peter Balog – jedna jeho firma prenajímala Arviku motorové vozidlá, druhá mu zabezpečovala publicitu – za 140-tisíc eur

Reportáž Martiny Kubániovej predviedla, že sociálny podnik plytval verejnými prostriedkami tak, aby z toho profitovali súkromné firmy a osoby späté s vládnou stranou. Čo malo pre reláciu Reportéri a samotnú redaktorka Kubániovú neblahé následky. Vysielanie relácie bolo pozastavené a Slovenská televízia nepredĺžila pracovnú zmluvu reportérke.

Pretože audit Európskej únie odhalil „indikátory vážneho podvodu“, viac ako jedenásť miliónov eur, ktoré sa vynaložili na pseudozamestnanie pre tristo ľudí, sa muselo uhradiť zo štátneho rozpočtu.

Zdroj:
https://www.sme.sk/c/4016807/socialne-podniky-spaja-smer.html
https://zastavmekorupciu.sk/cases/socialne-podniky-firmy-smer-sro

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko