v NDS dlhodobo vládne korupcia a tunelovanie

Za najskorumpovanejšiu časť diaľničnej spoločnosti sa podľa autorov listu dlhodobo považoval prevádzkový úsek NDS. Za vlády strany Smer sa však situácia zmenila.
„Prvenstvo s 99 percentami patrí investičnému úseku,”” píše sa v liste.
Najčastejšie spomínajú bývalého šéfa investičného úseku NDS. Podľa nich je servilný voči podnikateľovi, ktorého dve firmy dostávajú najlukratívnejšie zákazky od diaľničiarov.
Jedným z príkladov bačovania má byť tunel Ovčiarsko, kde sa zmenila plánovaná rýchlosť z 80 km/h na 100 km/h. Táto zmena mala stáť 30 miliónov eur.
Podľa pracovníkov NDS dokázal investičný šéf presadiť spomínané úpravy vďaka tomu, že z časti peňazí navyše postaví niektorým ľuďom z NDS domy v lokalitách Žilina – Turie a Rosina.
Národná diaľničná spoločnosť sa podľa autorov listu tuneluje aj prostredníctvom archeologických prieskumov. Profitovať z toho podľa nich mali aj dvaja politickí predstavitelia vo vedení ministerstva dopravy.
Napríklad na stavbe D3 Strážov – Brodno sa cena za prieskum podľa autorov listu vyšplhala z pôvodných 15 450 až na 901 660 eur. V liste sa tiež spomína takmer dvadsať zákaziek, za ktoré diaľničiari zaplatia viac ako 300 tis. eur.
V liste sa ďalej uvádza, že vysoký predstaviteľ rezortu má pripravovať podklady na zmenu navrhovanej rýchlosti aj v tuneli Višňové – po vzore spomínaného tunela Ovčiarsko.
Anonymní pracovníci v liste popísali aj ďalšie prípady, ako sa niektorí ľudia z NDS a ich známi obohacujú na úkor tejto štátnej firmy. Prirovnali to k situácii z minulosti, keď sa niektorí bývalí čelní predstavitelia diaľničiarov nabalili pri tuneli Branisko alebo Sitina.

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/339021/zamestnanci-pisu-ministrovi-v-nds-dlhodobo-vladne-korupcia-a-tunelovanie/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko