Veľký škandál v školstve, Draxler má čo prešetrovať: Ako mohla táto škola dostať milióny?

Najhoršia vysoká škola dostala 4-miliónovú dotáciu, využila ju na nákup od Poórovej firmy.
Minister Juraj Draxler (40) musí vysvetľovať miliónovú dotáciu pre Vysokú školu Danubius (VŠD) v Sládkovičove. Kuriózne je, že len pred časom jej odobral možnosť udeľovať doktorandské tituly, ale na druhej strane neváhal škole odklepnúť 4,4 milióna eur.
Na spornú dotáciu upozornila Veronika Remišová, líderka kandidátky Obyčajných ľudí. Pripomenula, že podľa hodnotení ratingovej agentúry skončila Vysoká škola Danubius ako najhoršia z pohľadu hodnotenia odbornosti. V roku 2015 minister Draxler škole odňal možnosť udeľovať doktorandské tituly. „To mu však nebránilo v tom, aby tejto súkromnej vysokej škole o pár týždňov neskôr ministerstvo z výzvy Mobilizácia excelentných výskumných tímov udelilo eurofondovú dotáciu v hodnote 4,4 milióna eur,“ tvrdí Remišová.
Zmluva medzi ministerstvom a školou o poskytnutí nenávratného finančného príspevku nadobudla účinnosť 10. novembra 2015. „V ten istý deň podpísala vysoká škola zmluvu na dodávku IT infraštruktúry s firmou CellQoS z Trnavy. Na verejné obstarávanie minula celú túto eurofondovú dotáciu,“ povedala Remišová. Väčšinovým vlastníkom spoločnosti CellQos z Trnavy je podľa zápisnice z valného zhromaždenia známy trnavský podnikateľ Vladimír Poór so synom.
Fakty
• dotáciu 4,4 milióna eur bez DPH priklepol Draxler VŠ Danubius, ktorej tesne predtým vzal akreditáciu
• škola peniaze minula na nákup techniky od firmy patriacej rodine podnikateľa Poóra
• vo firme CellQos donedávna pracoval sekretár Mladých sociálnych demokratov Ján Hrubý
• Hrubý je dnes jedným zo šéfov Iuventy
• predtým bol Ján Hrubý asistentom poslanca Petra Náhlika, ktorého otec podniká s Poórom
• Hrubý aj Náhlik kandidujú v marcových voľbách za Smer
• VŠ Danubius dostala peniaze na vedeckú činnosť, v ktorej má minimálne výsledky

Zdroj:
https://www.cas.sk/clanok/342714/velky-skandal-v-skolstve-draxler-ma-co-presetrovat-ako-mohla-tato-skola-dostat-miliony/
https://domov.sme.sk/c/20080258/draxlerova-dotacia-vedie-ku-kandidatom-smeru.html
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/firma-syna-bohaca-poora-dostala-zakazku-za-miliony.html?utm_source=pluska&utm_medium=topbox&utm_campaign=sprava-topbox

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko