Za komunizmu lovil utečencov, teraz robí pre vojenskú políciu

V armáde získal miesto Svatopluk Ratuský, ktorý bol v komunistickej pohraničnej tajnej službe aj v SIS v čase únosu Michala Kováča mladšieho.
Ani minulosť v dvoch kontroverzných organizáciách nebránila tomu, aby sa človek zamestnal v bezpečnostných zložkách štátu za vlád Roberta Fica. Ukazuje to prípad Svatopluka Ratuského.
Pred revolúciou Ratuský pracoval na spravodajskom oddelení 11. brigády Pohraničnej stráže. Zamestnal sa na oddelení, ktoré vyhľadávalo ľudí, čo chcú emigrovať. Úlohou strážcov hranice prísne stráženej samopalmi, psami a plotom z oddelenia, kde pracoval Ratuský ako príslušník s číslom 214590, bolo sledovať a vypočúvať tých, čo sa snažili dostať na Západ.
Po revolúcii prešiel do Lexovej SIS a neskorší riaditeľ služby Ladislav Pittner o ňom povedal, že sa podieľal v roku 1995 na únose prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho, ktorého do Rakúska uniesla tajná služba. Kariéra v službách štátu sa ani potom pre Ratuského neskončila. Za prvej vlády Roberta Fica bol zamestnancom Bezpečnostnej rady štátu. Následne získal miesto vo Vojenskej polícii.

Minister obrany Martin Glváč neodpovedal na otázku, či považuje za vhodné, aby človek s takouto minulosťou pracoval v armáde a obzvlášť vo Vojenskej polícii a či Ratuského nepovažuje za bezpečnostné riziko.

Bývalého pohraničiara prijal nový riaditeľ Vojenskej polície Milan Hamar. Ten bol ešte minulý rok šéfom dopravnej polície, z tohoto miesta sám odišiel po tom, ako na diaľnici prekročil rýchlosť o 43 kilometrov za hodinu.

Zdroj:
http://www.sme.sk/c/7182601/za-komunizmu-lovil-utecencov-teraz-robi-pre-vojensku-policiu.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko