Zastaralé počítače za vysoké ceny pre školstvo

Tisíce počítačov, notebookov a dataprojektorov za 21,8 milióna eur (650 miliónov korún) dodá rezortu školstva firma Datalan.

Technika je nielen zastaraná, ale aj predražená. Ak by sa podľa denníka Pravda kupovala táto technika priamo v obchode, výrazne by sa dalo ušetriť. Napríklad rezort nakúpil jeden dataprojektor za 860 eur. Projektor s podobnými parametrami sa v obchode predáva zhruba za 735 eur. Pri veľkých zákazkách by mali byť ceny ešte výrazne nižšie. Podobne je to aj s notebookmi, ktoré Datalan dodáva po 991 eur.

Ich problémom je nielen cena, ale aj zastaralosť. „Takéto počítače sa už takmer nepredávajú,”” povedal odborník na počítače pre Pravdu. V rezorte školstva (Agentúre na podporu výskumu a vývoja) pracuje člen Dozornej rady Datalanu Peter Kotuliak. V prípade tvdej súťaže sa dala 1/3 ušetriť.

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) bude musieť vysvetľovať, prečo školám nakúpil predraženú techniku, ktorá podľa odborníka patrí do “”starého železa””. Minister odmieta, že by išlo o nemoderné počítače za vysoké ceny. Školám podľa Mikolaja takéto stroje stačia.

Poslanecký prieskum u Mikolaja na najbližšom zasadnutí školského parlamentného výboru navrhne Martin Fronc (KDH). Chce zistiť podrobnosti o pochybnom nákupe techniky za 21,8 milióna eur za peniaze Európskej únie. Podľa cenovej ponuky konkurenčnej spoločnosti, ktorú denník Pravda náhodne oslovil, Mikolaj nakupoval príliš draho.

Miliónovú zákazku od Ústavu informácií a prognóz školstva, ktorý patrí pod Mikolajov rezort, získala firma Datalan. Za jeden notebook si účtuje 991 eur. „Za tisíc eur, ktoré pán minister platí za notebook, sa pomaly dajú kúpiť aj dva,“ kritizuje Fronc. Rezort tvrdí, že cenu s ostatnými predajcami nemožno porovnávať, pretože Datalan do nej zahrnul trojročnú záruku, inštaláciu a dodávku do tritisíc škôl.

Školy by dokázali ušetriť aj stovky eur napríklad pri spoločnosti NetSolution, ktorá si pýta 540 eur. Pri takýchto veľkých zákazkách pritom niektoré firmy cenu znižujú aj o tretinu. Datalan dodá základným a stredným školám takmer 29-tisíc kusov počítačov, notebookov a dataprojektorov. „Takéto počítače sa už takmer nepredávajú,“ hovorí Peter Kormaník z NetSolution.

Zdroj:
http://ministerstvowc.webnode.sk/news/zastarale-pocitace-za-vysoke-ceny-pre-skolstvo/
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/163474-nemoderne-pocitace-za-vysoke-ceny-si-mikolaj-brani/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko