Danko chce zabrániť opozícii, aby v parlamente hovorila o korupcii, zlých zákonoch a prešľapoch tejto vlády

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko poslal parlamentným stranám návrh zmien, ktoré chce zapracovať do Zákona o rokovacom poriadku. Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) síce k návrhu pripravili pripomienky, no navrhujú Andrejovi Dankovi zastavenie celého procesu. Svoje výhrady budú prezentovať aj na zajtrajšom zasadnutí poslaneckého grémia.

„Predseda parlamentu si síce myslí, že postupuje razantne, no v skutočnosti postupuje skôr splašene. Takýmto štýlom sa rokovací poriadok nemení. Pripisujem to jeho neskúsenosti, keďže je v parlamente naozaj len krátko, a preto chcem poprosiť skúsenejších kolegov poslancov, aby mu s tým pomohli a vysvetlili mu súvislosti,“ vyjadril sa predseda poslaneckého klubu hnutia OĽANO-NOVA Richard Vašečka.

Nepovažuje za problém, že hnutie pripomienky neodoslalo. „Tie predsa môžeme zapracovávať aj vtedy, keď bude návrh v legislatívnom procese, tam je na to priestor.“ Vašečka doplnil že s návrhom nesúhlasia ani koaliční poslanci (napr. Kresák), a sám považuje proces zmeny rokovacieho poriadku za  nedemokratický.

Hnutie na zajtrajšom grémiu navrhne zastaviť tento proces. „Ak sa má meniť rokovací poriadok, mala by byť vytvorená pracovná skupina zo zástupcov koalície aj opozície. Potom môžeme identifikovať problémy, stanoviť ciele, ktoré chceme dosiahnuť touto zmenou a následne môžeme robiť opatrenia. Toto je štandardný postup v slušnej krajine, Dankov postup taký nie je. Nesúhlasíme s procesom tvorby, ani s filozofiou návrhu,“ doplnil Vašečka.

Poslankyňa Veronika Remišová tvrdí, že najvyšší štátni predstavitelia sa v poslednom čase zrejme rozhodli, že budú šíriť nenávisť a rozdeľovanie spoločnosti. „Pán Fico nazýva občana záchodovým pavúkom a odporúča mu viac behať, a pán Danko z osobnej averzie voči opozícii ide svojvoľne meniť jeden z najdôležitejších zákonov pre fungovanie Národnej rady.“

Podľa nej majú byť v demokratickej krajine nastavené férové pravidlá pre koalíciu a opozíciu. Návrh A. Danka však má od férovosti ďaleko. „Poslancom pán Danko skráti čas aj počet vystúpení v pléne, na seba a na členov vlády však tieto pravidlá uplatňovať nemieni. Pán Kaliňák bude môcť v pléne rečniť aj celý deň, poslanec na neho môže reagovať len raz a len 20 minút. Treba si uvedomiť, že vláda sa zodpovedá Národnej rade a nie naopak. Je absurdné, aby v Národnej rade požívali členovia vlády väčšie výsady ako volení poslanci. Mnohí z členov vlády sú len politickí nominanti a nemajú od ľudí žiadny mandát. Andrej Danko rád poukazuje na ostatné krajiny, no práve vo Veľkej Británii predseda parlamentu musí vystúpiť zo strany, aby bol nestranným a férovým predsedom pre všetkých poslancov. U nás je Andrej Danko predsedom len koalície. Od vstupu do funkcie opozícii len nadáva a vypína mikrofóny.“

Remišová si myslí, že Andrej Danko sa snaží obmedziť slobodnú diskusiu v parlamente, ktorý je jediným miestom, kde poslanci môžu prezentovať svoj názor na korupciu, zlé zákony, alebo prešľapy vlády.  „Kde inde, ak nie v pléne má poslanec hovoriť o korupcii, alebo o chybách vlády? Slobodná diskusia poslancom koalície chýbať nebude, pretože väčšina poslancov strany SNS nevystúpila v rozprave ani raz, niektorí dokonca nepovedali za celé svoje pôsobenie v parlamente jediné slovo. Je to síce pohodlné, pretože analýza zákonov vyžaduje čas a námahu, ale nie je to čestné voči ich voličom, ktorí ich do parlamentu poslali.”

Remišová tiež poukázala na to, že jedinou starosťou Andreja Danka je ošatenie poslancov, horalky, dvojbodka v logu slovenskej televízie a plagátiky opozície. „Ako sám Andrej Danko povedal, jeho štvorročnou ambíciou je, aby žiadny poslanec nechodil v tričku. Politikov by malo trápiť v prvom rade zlepšenie podmienok ľudí, situácia v zdravotníctve, školstve, alebo uľahčenie života slabým a chudobným, nie oblečenie poslancov. Svedčí to len o myšlienkovej vyprázdnenosti a nezvládnutých mocenských ambíciách predsedu Národnej rady,“ uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program