Ministerstvo hospodárstva by mohlo prijať jednoduché a účinné opatrenia na pomoc podnikateľom, radšej však prešľapuje na mieste

Podnikateľské prostredie potrebuje zásadné a razantné odbúranie byrokracie, aby štát neprenášal svoje povinnosti na občana a podnikateľa. Ministerstvo hospodárstva SR vo svojej aktuálnej Správe o stave podnikateľského prostredia konštatuje, že pre úspech podnikateľského zámeru je podstatné stabilné legislatívne prostredie.

Podľa tieňového ministra financií a hospodárstva Eduarda Hegera ide o starý problém, ktorého riešenie opakovane predkladá do parlamentu hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). Riešením je podľa Hegera jednotná účinnosť noviel dôležitých zákonov. „Od začiatku volebného obdobia  navrhujeme, aby zákony s dopadom na podnikateľské prostredie nadobúdali účinnosť len dvakrát do roka. Vládne strany to už niekoľkokrát odmietli, hoci mohli za to zahlasovať. Vyzývame ich, aby už prestali prešľapovať na mieste a toto opatrenie schválili,“ hovorí Heger.

„Náš návrh je jednoduchým opatrením, ktorý podnikateľom výrazne uľahčí život. Ak nevedia zahlasovať za náš návrh, nech to predložia sami,” vyzýva vládu E. Heger.

Ministerstvo o potrebe zjednotenia vie, napriek tomu to nedokáže politicky presadiť. Každoročne narazí aj na problém zbytočnej byrokracie, ktorej podnikatelia čelia. Napriek tomu antibyrokratické balíčky obsahujú len kozmetické zmeny.

Štát má podľa experta OĽANO na podnikanie a ekonomiku Petra Kremského slúžiť občanovi a nie naopak, ako je to na Slovensku. „Oberá ho to o čas a energiu, ktorú by mohol venovať svojej práci a rodine. Byrokracia brzdí ekonomický rast a kvalitu života ľudí,“ vysvetľuje Kremský.

Vážnym a dlhotrvajúcim problémom je aj nefunkčný a byrokratický stavebný zákon. Podľa Kremského je vláda bezradná a nemohúca, a pre nový Stavebný zákon nemá víziu. Ako hovorí Kremský, potrebujeme kvalitný Stavebný zákon, ten súčasný je totiž z roku 1976. V tomto segmente podľa neho vládne zbytočná byrokracia, a neprimerane dlhé lehoty čakania na povolenia povzbudzujú korupciu. „Zlý stavebný zákon zdražuje výstavbu kvôli korupcii na úradoch až o desatinu. Občanov to stojí tisíce eur navyše za bývanie,” dopĺňa P. Kremský.

OĽANO navrhuje aj ďalšie opatrenia na odbúranie byrokracie:

  • Jedenkrát a dosť (ak podnikateľ odovzdá úradom určitý doklad, tie ho nemajú právo od neho opäť pýtať, ale musia si ho vytiahnuť z jeho zložky v štátom vedenom úložisku)
  • Zoženieme si, čo potrebujeme (verejné inštitúcie nesmú od podnikateľa žiadať dokumenty, ktoré vydávajú iné verejné alebo súkromné inštitúcie, ale musia si ich vyžiadať samy)
  • Vybavíme formality ľuďom, ktorých zaplatíš (úrad práce sa postará o vybavenie formalít pri zamestnaní človeka, ktorého vedie vo svojej evidencii, podnikateľovi stačí nahlásiť, že ho zamestnal).

„Riešenia hnutia OĽANO prinesú výrazné zníženie nákladov na zamestnávanie, zníženie času a energie, potrebných na byrokratické úkony, odstránenie prekážok zamestnávania. To nepriamo prinesie nárast zamestnanosti, zvýšenie miezd a povzbudenie ekonomického rastu na Slovensku,“ uzatvára tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program