Navrhovaný zákon ochráni pred hazardom tých najzraniteľnejších

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) opätovne predkladajú návrh novely zákona o hazardných hrách. Ide o jednu z kľúčových tém hnutia, hazard totiž ničí životy a osudy rodín, najmä tých najzraniteľnejších. Poslanci chcú preto obmedziť hranie hazardných hier pre sociálne zraniteľné skupiny obyvateľstva. Prevádzkovateľ hazardnej hry bude povinný overiť, či hráč nemá nedoplatky na sociálnom poistení, na verejnom zdravotnom poistení, na daniach, alebo nepoberá dávky v hmotnej núdzi.

„Rozsah sociálnych škôd, ktoré spôsobuje hazard zďaleka nie je obmedzený len na daného hráča. Výskumy uvádzajú, že jeden patologický hráč zhorší kvalitu života ďalších 10 až 15 ľudí. Odborníci v Čechách odhadli celkovú škodu vyplývajúcu z gamblerstva približne na 26,5 miliárd českých korún ročne. Ak by aj táto suma bola v slovenskom kontexte o 50% nižšia, ďaleko presahuje príjmy, ktoré do štátneho rozpočtu plynú z licencií, daní a pracovných miest, ktoré tento priemysel vytvára,“ uviedla poslankyňa za OĽANO Veronika Remišová. Zároveň dodala, že na Slovensku sa rapídne rozmáha najnávykovejšia forma hazardu – videohry, ktoré nahrádzajú menej výkonné a menej ziskové výherné prístroje. „Kým v roku 2011 bolo na Slovensku 2506 videohier, minulý rok sa ich počet takmer zdvojnásobil na 4062,“povedala. „Pevne verím, že nájdeme podporu aj u koaličných poslancov, keďže viacerí z nich sa pred voľbami aktívne angažovali v boji proti hazardu. Bola by škoda, keby koalícia povýšila svoje záujmy nad záujem ľudí a dobro krajiny,“ doplnila Remišová.

Technické detaily návrhu zákona predstavil expert hnutia OĽANO-NOVA pre menšinovú politiku a rómske komunity Peter Pollák, ktorý tento návrh prekladal v predošlom volebnom období ešte ako poslanec. „Preverovanie hráčov nebude zložité a prevádzkovateľov nijako vážnejšie nezaťaží. Vychádzali sme z existujúcich spôsobov, ktoré fungujú aj v zahraničí: Hráča môže elektronicky preveriť priamo automat, v ktorom sa identifikuje. Alebo hráča preverí osoba, ktorá v herni pracuje. Tá sa pritom nedostane k žiadnym osobným údajom, ani k výške dlhu, alebo kde ten dlh osoba má – systém iba ukáže, či zákazník hrať môže alebo nie.“

Podľa Polláka tento zákon zamedzí prístupu k hazardu ľudom, ktorým štát pomáha formou sociálnych dávok. „Všetci sa skladáme na to, aby títo ľudia vôbec prežili v sociálnom systéme, vrátane ich rodín. A mnohí z nich tie peniaze následne hádžu do hracích automatov a teda do vrecák prevádzkovateľov. Nechajme už bokom frázy o ochrane rodiny, ale pomôžme im reálne. Tento zákon jednoducho nepustí hrať tých, ktorých rodiny sú najviac ohrozené.“

Poslankyňa Anna Verešová tvrdí, že rodinné prostredie zaťažené gamblerstvom zvlášť negatívne vplýva na deti a znižuje ich šance na úspech v dospelom živote. „Deti si tieto vzorce správania odnášajú do dospelosti a vzniká tak riziko dedenia týchto patológií v ďalších generáciách. Takú sú a budú účinky opatrení, ktoré nehľadia na to, aký vplyv bude mať predkladaný návrh zákona na rodinu.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program