OĽANO zvoláva mimoriadnu schôdzu. SNS v školstve je hazard s budúcnosťou Slovenska

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzývajú Andreja Danka, aby sa Slovenská národná strana vzdala rezortu školstva. Pôsobenie SNS na ministerstve školstva považujú za hazard s budúcnosťou Slovenska.

Ako uviedla Veronika Remišová, pri rozdeľovaní stoviek miliónov eur na strategický výskum ministerstvo zamietlo projekty najlepších slovenských univerzít a Slovenskej akadémie vied. „Nevieme, ktoré projekty ministerstvo schválilo. Ministerstvo nám odmietlo sprístupniť tieto žiadosti, nakoľko citujem „hodnotenie žiadostí ešte nie je ukončené.“ Absurdnejšie vysvetlenie som ešte nepočula. Ako mohlo ministerstvo zverejniť zamietnuté projekty, ak nie je ukončené hodnotenie?“ pýta sa Remišová, podľa ktorej minister Plavčan nezverejnením tejto informácie porušuje zákon.

Poslanci OĽANO majú vážne pochybnosti o odbornosti a nezávislosti hodnotenia projektov aj na základe toho, že viacero projektov hodnotili ľudia, ktorí sú podľa mena nominantmi SNS vo vysokých štátnych funkciách. Ako príklad uviedla pani Moniku Deneva, ktorá je generálnou riaditeľkou na ministerstve pôdohospodárstva riadenom SNS, a tiež Pavla Balžanku: „Pána s rovnakým menom minister Plavčan menoval za riaditeľa jednej z agentúr ministerstva. Zatiaľ sa zviditeľnil tým, že si za svoju zástupkyňu náhodou vybral bývalú koncipientku Andreja Danka a zároveň dcéru nominanta SNS na ministerstve obrany,“ vysvetlila podozrivé prepojenia Remišová.

Otázky vzbudzuje aj odbornosť hodnotiteľov. Projekty zamerané na priemyselné materiály a oceliarsky priemysel hodnotili lekári. Naopak, projekty zamerané na onkológiu a medicínu žiadny lekár nehodnotil. „V lepšom prípade ide o neschopnosť, v horšom prípade to môžeme považovať za cielenú manipuláciu hodnotenia projektov,“ vyjadrila sa V. Remišová a pokračovala, že na výskum zameraný na mobilné siete piatej generácie ministerstvo určilo vyučujúcu anglického jazyka a komunikatívnych cvičení. „V inej výzve pani angličtinárka hodnotila aj projekt zameraný na diaľkovú diagnostiku koľajových vozidiel,“ doplnila Remišová. Podľa nej je úplne nezmyselné, že o obrovských výskumných projektoch v objeme desiatok miliónov eur rozhodujú len dvaja hodnotitelia, ktorí často nielenže nepracujú v danom odvetví, ale sa vede a výskumu nevenujú vôbec. „Takýto ľudia nikdy nebudú vedieť odlíšiť výskum na vysokej úrovni od projektov zameraných na ulievanie peňazí. Takýto spôsob hodnotenia projektov je najlepšia cesta k uprednostňovaniu skrytých záujmov a kšeftárov v pozadí koaličných politických strán,“ upresnila.

Výber hodnotiteľov je podľa Remišovej pravdepodobne dôvod, prečo v druhej eurofondovej výzve, v ktorej ide tiež o 300 miliónov, boli peniaze priklepnuté pochybným firmám, ktoré výskum nikdy nerobili. „Upozorňovala som na to už pred dvoma týždňami a teraz sa začínajú v médiách objavovať príklady ďalších pochybných firiem,“ dodala V Remišová, ktorá ďalšie príklady firiem uverejnila na svojom blogu.

https://veronikaremisova.blog.sme.sk/c/460358/sns-nam-kradne-buducnost-stratene-peniaze-porovnatelne-s-nastenkovym-tendrom.html.

Podľa poslanca OĽANO Eduarda Hegera zvyšovanie minimálnej mzdy nie je odpoveďou na zvyšovanie životnej úrovne. „Premiér sa po Európe chváli, ako náš národ dokáže vyžiť z 300 eur. My si myslíme, že Slováci nemajú žiť ako žobráci,“ povedal Heger a pokračoval: „Odpoveďou je pre nás rozvoj odvetví s vysokou pridanou hodnotou, ktorej zodpovedajú i vysoké marže a z toho dôvodu i vysoké platy. Je to cesta, ako môžeme zvýšiť životnú úroveň a priniesť na Slovensko vyššie mzdy.“

Podľa Hegera je dôležitý tzv. spillover efekt. Uvádza, že podľa Európskej komisie za každé správne investované euro z eurofondov do vedy a výskumu získame od 7 do 14 eur. „Toto tvorí nové pracovné miesta s väčšou pridanou hodnotou, udrží tu šikovných, mladých vedcov, a zabezpečí vyššie mzdy. Zle použité eurofondy v tomto odvetví sú premrhaná jedinečná príležitosť, ktorá ochudobní hlavne občanov Slovenska,“ dodal Heger.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Richard Vašečka upozornil na vážnosť témy, akou je prerozdeľovanie eurofondov na vedu a výskum. „Poslanci nášho hnutia nemajú prázdniny. Stále usilovne pracujeme, výsledkom čoho sú aj tieto závažné zistenia. Jedna z kľúčových priorít je u nás školstvo a výskum. Ak sa v tejto oblasti nič nezmení, ostane u nás nízka životná úroveň,“ povedal Vašečka, ktorý považuje nehospodárne nakladanie s eurofondami za škandál. „Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadnu reakciu. Začíname zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze. Keďže pán Danko sa chváli, že osobne riadi ministerstvo, vyzývame ho, nech sa vzdá rezortu školstva,“ povedal Vašečka s tým, že záujmom hnutia OĽANO je posunutie vedy a výskumu na európsku úroveň. „SNS preukázalo obrovskú neschopnosť posunúť dopredu školstvo, o čom svedčia aj vyjadrenia koaličných partnerov,“ dodal Vašečka.

Hnutie OĽANO protestuje proti spôsobu, akým minister školstva prideľuje milióny na vedu a výskum a riadi ministerstvo. Namiesto serióznych vedeckých inštitúcií a podnikov, ktoré niečo naozaj vyrábajú a vyvíjajú, podporuje firmy, ktoré v podstate nič nerobia a iba čakajú, ako by mohli zarobiť na eurofondoch. Hnutie preto vyzýva Andreja Danka, aby SNS ministra stiahla a rezort riadil niekto, kto bude mať naozajstný záujem pomôcť našim školám a šikovným vedcom.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program