Prestaňme chrániť a financovať predstaviteľov zločineckej organizácie

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) predkladajú už po tretíkrát návrh zákona o odstránení krívd minulého režimu. Ján Budaj, Erika Jurinová a zakladateľka OZ Pomoc obetiam násilia Janka Šípošová dnes vyzvali vládu, aby prestala chrániť a prostredníctvom štedrých dôchodkov financovať bývalých eštebákov, a aby dbala viac na obete, ktoré tento režim vyprodukoval.

Podľa Jána Budaja by sa mali zrušiť resp. znížiť výsluhové dôchodky pre ľudí, ktorí v bývalom režime prenasledovali demokratov. Tento inštitút by mali užívať napr. veteráni, ktorí boli vyslaní do misíí, ľudia, ktorí nasadzovali životy, či pomáhali chrániť pred živelnými katastrofami. „K takýmto mužom a ženám sú rovnocenne priradení dôstojníci ŠTB, ktorí si užívajú vysoké výsluhové dôchodky. Už vyše 27 rokov volajú obete týchto ľudí, aby eštébáci – keď už neboli potrestaní – aspoň neboli odmeňovaní. Toto sú predsa zločinci. Ak už sa nemá rozlišovať medzi dobrom a zlom, ak sa to už nemá prejaviť tým, že budú postavení pred súdy, čo sa v iných postkomunistických krajinách podarilo, tak ich aspoň prestaňme „dofinancovávať“. Lebo ich obete, politickí väzni, žijú celý život v chudobe.“

“Škody, ktoré napáchal komunizmus, sa určite nedajú vyčísliť. A neexistuje ani suma, ktorá by ľuďom, ktorí sa angažovali v protikomunistickom odboji, dokázala vrátiť sny, odškodnenie za nespravodlivosť, utrpenie, krivdu, ktorú komunisti na nich a na ich najbližších páchali,” poznamenala poslankyňa E. Jurinová.

“Hodnotu ľudského života, ktorý bol 40 rokov utláčaný, ani tento zákon nenahradí. Bude však zadosťučinením za roky strádania, ktoré pretrvávajú doteraz. Komunisti sa dopustili v našej krajine zločinov proti ľudskosti a odškodnenie obetí a potrestanie vinníkov bolo v našej krajine neuspokojujúce. Našim cieľom však nie je potrestanie vinníkov, ale odstránenie nespravodlivých výhod ľuďom, ktorí sa aktívne podieľali na perzekvovaní občanov. Zároveň odstránime krivdy odškodnením politických väzňov, ich manželiek, partnerov, či vdov.”

Slovenská republika podpísala Varšavskú deklaráciu, kde ako signatár slávnostne vyhlásila, že zločiny komunistického režimu v Európe budú uznané a potrestané, že bude podporovať obete totalitných režimov a potrestá ich vinníkov.

Bývalá poslankyňa za hnutie OĽANO-NOVA Janka Šípošová spomenula, že takéto zmeny celý život podporoval aj kňaz Anton Srholec, sám bývalý politický väzeň. „Stál tu pri nás, keď sme tento návrh zákona prezentovali v minulosti. Spomínam si, ako ešte pred smrťou vystúpil 17. novembra s prejavom pri Bráne slobody na Devíne. Vtedy tam stranu Smer zastupoval pán Pellegrini, ktorý predniesol precítenú reč a vzdal úctu tým, ktorí za komunizmu trpeli. O niekoľko dní na to, keď sme predložili tento zákon, sa aj Pellegrini, aj drvivá väčšina poslancov Smeru zdržala hlasovania… A doslova výsmechom bolo, že k tomuto návrhu zákona nepovedal nikto z nich ani pol slova.“

Podľa Šípošovej nesmieme zabúdať, že hovoríme o konkrétnych ľuďoch, o ich osudoch. „Hovoríme o 250 tisíc politických väzňoch, o ich rodinách. Mnohí boli popravení, umučení. Vysokí príslušníci ŠTB za to neboli nikdy potrestaní, vraj konali podľa vtedajších zákonov.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program