SNS nemá k dispozícii schopných ľudí. Dôkazom je nominácia Zmeka do funkcie náčelníka generálneho štábu

Nominácia generálmajora Zmeka za náčelníka generálneho štábu, ktorého navrhuje SNS, je ďalším krokom k rozvratu v rezorte obrany. Tvrdia to poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO).

„Keď sa pozrieme spätne do minulosti na rozhodnutia v rezorte obrany, tak aj nominácia s ktorou prichádza strana SNS na post náčelníka generálneho štábu patrí medzi kroky, ktoré tomu rezortu škodia,“ myslí si poslanec za OĽANO Eduard Heger, podľa ktorého náčelník generálneho štábu nesie najvyššiu zodpovednosť v armáde a robí kľúčové rozhodnutia. „Táto nominácia sa nevyberá na základe kvalít do dobrého počasia. Ozbrojené sily cvičia pre núdzový, výnimočný alebo vojnový stav. Preto je tento výber kľúčovou úlohou vlády.“

Podľa Hegera má výber dôležitej funkcie náčelníka generálneho štábu priamy dopad na obyvateľstvo. „Ak sa pomýlime pri výbere šéfa ÚRSO, ľudia to pocítia nanajvýš na svojich peňaženkách pri platbe za plyn alebo elektrinu. Ak sa však pomýlime pri výbere náčelníka generálneho štábu, tak práve v zlomových situáciach, ktoré nevieme predvídať, ľudia za to môžu zaplatiť životmi. Na túto funkcie nemôžeme niekoho vyberať na základe sympatií, alebo na základe toho, kto mi ide po ruke. Preto aj na túto funkciu musí byť vybratý najlepší z najlepších,“ vyjadril sa Heger a vymenoval hlavné kritériá, ktoré by mal vhodný nominant spĺňať. „Je to celok morálneho kreditu, patričného vzdelania a dôležitých veliteľských skúseností. Toto sú veci, podľa ktorých musí vláda, v tomto prípade SNS vyberať. Musí tu byť dodržaný kariérny rast, pretože akákoľvek „skratka“ by mohla mať fatálne následky,“ povedal.

Podľa Hegera súčasný náčelník generálneho štábu generál Maxim zastával 33 rokov, prakticky od svojho začiatku v OSSR rôzne veliteľské funkcie, čím potvrdil svoje predpoklady a kvality na to, aby zastával tak dôležitý post. „Keď sa pozrieme na súčasného nominanta SNS generálmajora Zmeka, výrazne mu v životopise chýbajú práve veliteľské skúsenosti. Jeho poslednou funkciou bola funkcia národného riaditeľa pre vyzbrojovanie, čo dokonca svojho času bola civilná funkcia. Práve tu vidíme, že tento človek nespĺňa kvalifikačné predpoklady najmä z hľadiska patričných skúseností,“ upozornil Eduard Heger a dodal: „Vidíme, že SNS nemá k dispozícii schopných ľudí. Mohli sme to vidieť pri kauze eurofondov a pánovi Plavčanovi, pri súčasných problémoch pani Matečnej s kauzami pozemkov, či s kauzou pána Hoľka a obstarávaním obrnených transportérov.“

„Ozbrojené sily SR sú našou najdôveryhodnejšou inštitúciou. Ak by vládna koalícia túto dôveru narušila, poškodila by tím základné národné záujmy Slovenska,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová a pokračovala: „Pri kandidátovi navrhovanom Slovenskou národnou stranou vidíme okrem iných problémov aj jeho účasť na netransparentnom nákupe obrnených transportérov. Ide o jeden z najväčších nákupov v histórii Slovenska, ale napriek tomu bol dlho utajovaný aj pred zástupcami koaličných partnerov na ministerstve, a predstavitelia ministerstva neváhali zavádzať verejnosť. Je dôležité, aby sa na tak drahom nákupe podieľali aj slovenské firmy. To ale nemôže byť dôvod na to, aby bol nákup predražený, a aby sa spolupracujúce slovenské firmy vyberali pochybným spôsobom.“

Remišová pripomenula, že kvôli korupcii pri nákupe transportérov rovnakej firmy bol odsúdený premiér Slovinska a viacerí ďalší ľudia. „Fínska generálna prokuratúra podala obžalobu aj na vedúcich predstaviteľov firmy. Zástupcovia firmy boli kvôli korupcii vyšetrovaní aj v ďalších krajinách. Fínska verejnoprávna televízia informovala, že pri nákupe mali byť vyplatené úplatky vo výške 7,5 % z ceny transportérov,“ upozornila poslankyňa s tým, že obchodný zástupca firmy bol na služobnej ceste v Ugande pred pár mesiacmi zavraždený. „Kvôli tomuto prípadu a podozreniam z nekalých obchodných praktík rezignovali traja vysokopostavení predstavitelia fínskej zbrojárskej firmy. Teraz v apríli povedal zodpovedný minister fínskej vlády, že aby táto firma získala späť dôveru občanov, musí zmeniť svoje správanie,“ vyjadrila sa.

„Vládna koalícia je v kríze, vidíme chaos v riadení štátu. Namiesto riešení problémov ľudí sa koaliční lídri zaoberajú vzájomnými mocenskými bojmi. Za takejto situácie v šedých zónach sa najlepšie darí všelijakým pochybným biznisom,“ upozornila Remišová a pokračovala: „Preto ešte raz vyzývame Slovenskú národnú stranu, aby nevýhodný a skrývaný nákup transportérov zastavila a zopakovala ho normálnym spôsobom. Chceme, aby sa na výrobe pre armádu podieľali slovenské firmy. Dodávatelia ale nesmú byť vyberaní pochybným spôsobom a ľudia na Slovensku musia za peniaze zo svojich daní dostať dobrú kvalitu, ale aj dobrú cenu. To sa týka aj ostatných nákupov v oblasti obrany, ktoré chce SNS zrealizovať. Tieto nákupy nás môžu stáť až 3 miliardy eur a každý jeden Slovák sa na ne poskladá sumou 550 eur. Ak to majú občania zaplatiť, nie je možné, aby sa tieto nákupy utajovali, prípadne predstavitelia ministerstva pri ich realizácii občanov klamali.“

Podľa Veroniky Remišovej takisto ľudia, ktorí pochybný nákup obrnených transportérov pripravili, a teda aj kandidát SNS na náčelníka generálneho štábu, nie sú zárukou rozvoja ozbrojených síl a posilňovania dôvery občanov. „Ľudia na Slovensku pokladajú korupciu pri štátnych nákupoch za jeden z najväčších problémov, a preto nemôžu byť do vysokých funkcií menovaní ľudia, ktorí na takúto korupciu vytvárajú priestor,“ uzavrela.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program