Stanovisko k prejavu predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera o stave Únie

„V otázke migrácie, ktorá naďalej rozdeľuje EÚ, považujem za dôležité, že predseda Európskej komisie sa zameral na kľúčové problémy, ktoré sa už dávno mali riešiť: posilnenie vonkajších hraníc, zvýšenie kompetencií Európskej agentúry pre azyl a uľahčenie návratu nelegálnych migrantov. Počet migrantov prichádzajúcich do Európy za posledné roky výrazne klesol a nedá sa porovnávať s migračnou krízou v roku 2015. Zároveň by sa však predseda Európskej komisie mal vyhnúť výzvam na uľahčenie legálnej migrácie do EÚ. Tieto záležitosti by si mal každý členský štát riešiť podľa svojich potrieb a návrhy zo strany Európskej komisie rozhodne neprispievajú k zmierneniu napätia.

J.C. Juncker sa opätovne púšťa do nebezpečných diskusií o zmene spôsobu hlasovania v rôznych oblastiach. V Lisabonskej zmluve sa spôsob hlasovania medzi členskými štátmi výrazne zjednodušil a súčasný stav považujeme za vyhovujúci. Robert Fico vtedy podpísal zmenu hlasovania v oblasti azylu a migrácie a vidíme, že dôsledky tohto rozhodnutia vyvolávajú teraz mnohé spory medzi krajinami.

Z konkrétnych návrhov zverejnených v sprievodnom dokumente Európskej komisie považujem za veľmi dôležité nové pravidlá pre plynovody, na ktorých pracuje náš komisár M. Šefčovič. Takisto je dôležitá reforma systému DPH, keďže podvody s DPH sú na Slovensku výrazne vyššie ako v okolitých krajinách. Zlepšenie systému by mohlo priniesť menej podvodov a teda viac peňazí do nášho štátneho rozpočtu. Za jeden z dobrých návrhov považujem aj posilnenie eura v medzinárodnom obchode, čo by lepšie chránilo ceny v EÚ pri výrazných kurzových zmenách.

Dôležitým odkazom aj pre Slovensko je výzva na lepšiu ochranu novinárov, s ktorou sa plne stotožňujeme. Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka stále nie je objasnená. Sloboda médií je základný pilier demokracie a nemôžeme dopustiť, aby boli novinári za svoju prácu prenasledovaní, atakovaní, alebo tak, ako sa to stalo na Slovensku, zavraždení.

Predseda Európskej komisie J.C. Juncker upozornil na dôležitú vec, že usporiadanie sveta, na aké sme boli zvyknutí po II. svetovej vojne je čoraz krehkejšie. Spojené štáty americké, ktoré boli spoluzakladateľom svetového poriadku založeného na vzájomných dohodách, toto usporiadanie v súčasnosti spochybňujú a partnerstvá, ktoré fungovali desaťročia, sú čoraz slabšie. Európska únia a jej snahy na medzinárodnom poli ako napríklad v oblasti klímy alebo jadrových dohôd je čoraz osamotenejšia.

V hnutí OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti sme preto presvedčení, že je veľmi dôležité, aby Únia bola zvnútra jednotná, stabilná a silná. Neznamená to, že štáty majú upustiť od národných záujmov. No  umelé vyvolávanie pocitu krivdy a ohrozenia, vyvolávanie nepriateľstva medzi krajinami a falošné zjednodušené riešenia problémov, ktoré vidíme  zo strany extrémistov v EÚ aj dnes, nikam nevedú.  Keď sa niečo v Európe podarilo, bolo to vždy vďaka spolupráci a kompromisom, nie vďaka nepriateľstvu. Nepriateľstvo prinieslo Európe vojnu, spolupráca priniesla mier a blahobyt.”

Veronika Remišová, predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program