Vyzývame ministra, aby dal bodku za kauzou, ktorá už celé mesiace traumatizuje slovenskú verejnosť

Akreditačná komisia opäť posudzovala akreditáciu zariadenia Čistý deň. Poslankyne za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Erika Jurinová, predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, a Anna Verešová (členka výboru), ktoré prípad od začiatku sledujú sú prekvapené. “Nepoznám dôvody, ktoré viedli k opätovnému rokovaniu a prehodnoteniu predchádzajúceho rozhodnutia, ale kladiem si otázku, prečo akreditačná komisia opäť zasadala v tejto veci. Akoby mal niekto záujem na zmene stanoviska akreditačnej komisie,” hovorí E. Jurinová.

Poslankyňa sa tiež pýta, prečo ešte na konci októbra ministerstvo podpisovalo so zariadením Čistý deň zmluvy o poskytnutí finančných prostriedkov na výkon výchovných opatrení. Veľmi veľa otázok zostáva nezodpovedaných, ale jedno je isté. Ministerstvo príliš priehľadne hrá hru v prospech zariadenia, čiže v prospech tých, ktorí mali dbať na formáciu detí v krízovom stave a niekto sa nevie zmieriť so zisteniami, že zariadenie robilo chyby, ktoré nemalo dlhší čas záujem riešiť. Loptička je teraz na strane ministra Jána Richtera. “Vyzývame ministra, aby rázne pristúpil k riešeniu problému, čím skôr rozhodol o odobratí akreditácie pre resocializačné zariadenie Čistý deň a konečne dal bodku za kauzou, ktorá traumatizuje už celé týždne a mesiace slovenskú verejnosť.“

Anna Verešová zároveň pripomína, že celý systém potrebuje revíziu a opravu mnohých nedostatkov. “V utorok 8. novembra sa uskutočnia ďalšie dva prieskumy. Pevne verím, že doplnia mozaiku nevysvetliteľného konania ministerstva, úradu práce a samotného zariadenia. Obávam sa síce, že ponechanie príliš dlhého času mnohé chyby zahladilo, ale verím, že v mnohom sa aktéri poučili. Podstata sa stále bude dať odčítať z odpovedí na otázky, ktoré sú dodnes nezodpovedané.” Obidve poslankyne vidia pochybenia a spôsoby konania mnohých aktérov považujú za nepochopiteľné. Systém pomoci deťom dnes deti nechráni, ale umožňuje im ešte viac ubližovať. Toto treba zmeniť aj kladením veľkého dôrazu na výber vhodných kolíznych opatrovníkov, ktorých je na množstvo detí, ktoré sa v systéme sociálnoprávnej ochrany nachádzajú neskutočne málo. A nesmieme zabúdať, že na Slovensku sa dlhodobo zľahčovali a nevykonávali preventívne opatrenia.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program