Vyzývame premiéra, aby spolu s kvalitou potravín zlepšil aj celkovú kvalitu života

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) dnes na tlačovej konferencii porovnávali jednotlivé rozdiely medzi Slovenskom a Rakúskom. Nezamerali sa však len na rozdiel v kvalite slovenských a rakúskych potravín tej istej značky, ako to včera urobil premiér Robert Fico. Predmetom ich porovnávania boli jedny z najdôležitejších ukazovateľov kvality života, akými sú dôchodky, cesty, ceny pohonných hmôt, či nemocnice.

Poslanec Eduard Heger uviedol, že Robert Fico si po desiatich rokoch vládnutia všimol problém dvojakej kvality potravín, ktorý je u nás už dlhodobo známy. „Slováci sú takí istí ľudia, ako ľudia žijúci v západnej Európe, no už dlho sme vnímaní ako druhotriedni občania. Dlhé roky chodia Slováci nakupovať potraviny a pracie prášky do susedného Rakúska, pretože sú kvalitnejšie a za porovnateľnú cenu,“ povedal Heger s tým, že za dvojitú kvalitu výrobkov síce môžu nadnárodné korporácie, ale za dvojitú kvalitu života môžu neschopní politici.

Poslanec Ján Marosz upozornil na cenu pohonných hmôt na Slovensku a v Rakúsku. U nás za jeden liter nafty zaplatíme o 7 centov viac a benzín je u nás drahší až o 14 centov. „Priemerného Rakúšana, ktorý má trojnásobne vyšší plat v porovnaní so Slovákom, bude natankovanie plnej nádrže stáť o 8 eur menej,“ povedal J. Marosz a pokračoval v porovnávaní diaľnic. „Kým si Rakúšania užívajú 1719 kilometrov diaľnic, Slováci si musia vystačiť s 464 kilometrami rozkúskovaných diaľnic,“ uviedol Marosz a upozoril, že za zlú situáciu v oblasti dopravy a zlý systém opravy a výstavby diaľnic je zodpovedná vláda na čele s Ficom.

Podľa poslankyne Anny Verešovej Robert Fico prišiel na to, o čom ľudia vedia už dávno a konečne sa zobudil. „V roku 2016 bol priemerný dôchodok v Rakúsku 1224 eur. U nás je to 427 eur,“ uviedla Verešová. „Úroveň zdravotnej starostlivosti na Slovensku klesá od roku 2013. Pritom dávame zo všetkých krajín Európskej únie z verejných prostriedkov na zdravotníctvo najviac,“ pokračovala ďalej s tým, že ak by u nás zdravotnítvo fungovalo efektívne, ľudia by nemuseli predčasne umierať. Poslankyňa doplnila, že podľa štatistík u nás umrie približne 13 tisíc ľudí zbytočne.

Verešová tiež pripomenula, že rodinné prídavky sa v Rakúsku pohybujú od 105 do 150 eur. „Na Slovensku dostanete 23 eur, a to ešte môžete očakávať návštevu sociálneho pracovníka, ktorý k vám príde na náhodnú kontrolu, aby našiel dôvod, za ktorý vám môže aj tieto peniaze zobrať,“ zdôraznila Verešová.

Heger porovnal priepastný rozdiel v priemernej mzde v Rakúsku a na Slovensku, ktorá podľa neho výrazne odráža celkovú kvalitu života. Nízke mzdy a nízka kvalita života sú podľa neho dôvodom, prečo mladí ľudia zo Slovenska odchádzajú. „Za posledných 13 rokov odišlo zo Slovenska 300 000 ľudí. Každý desiaty študent, ktorému štát zaplatil štúdium odchádza. Sú to ľudia, ktorí majú zarábať na budúce dôchodky strednej generácie,“ upozornil Heger a dodal, že tento odchod ľudí nás ročne stojí približne 44 miliónov eur.

Poslanci hnutia OĽANO sú radi, že premiér sa po desiatich rokoch zobudil a všimol si, že v Európe patríme medzi druhotriednych občanov. Vyzývajú ho, aby v jednom balíku riešil nie len kvalitu potravín, ale aj celkovú kvalitu života. Odporúčajú mu pritom čerpať z programu OĽANO, ktorý ponúka konkrétne riešenia.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program